IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI

Shko poshtė

IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Empty IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI

Mesazh nga Sajmiri prej 2008-12-28, 23:10

LONDRA - Pasi kalova disa ditė nėpėr Shkup tė Maqedonisė, njė vend i vogėl dhe i lezetshėm, pashė njė autobus qė udhėtonte natėn pėr nė Shqipėri. Ishte ky njė vend tjetėr qė mė tėrhoqi vėmendjen. Megjithėse tė gjithė miqtė e mi mė thanė tė mos shkoja, unė u nisa, pasi asnjė prej tyre nuk kishte qenė vet nė kėtė vend.

Shqipėria ka kohė qė ėshtė nė listėn e zezė tė udhėtimeve turistike. Por unė doja tė vizitoja njė vend me reputacion tė tillė, isha shumė kurioz. U shqetėsova pak nė autobusin qė udhėtonte natėn pasi kishte vetėm dy burra, dy shoferėt dhe unė. Por kuptova mė pas qė ishin shumė mikpritės dhe tė dashur, megjithėse nuk dinin asnjė fjalė anglisht mė lanė tė kuptoja se ishin vėrtet tė mirė. Ata provonin tė mė jepnin kafe dhe ushqim sa herė ndalonim.

Zbrita nga autobusi nė orėn 5 tė mėngjesit nė kryeqytetin e Shqipėrisė, Tiranėn. Nuk kisha asnjė ide se ku ndodhesha. Gjėja e parė qė mė ra nė sy ishte se ēdo ndėrtesė kishte njė ngjyrė tė ndryshme. Do thosha qė mė ngjanin si vezė pashkėsh.
Ngaqė kisha dėgjuar se kėtu shumė pak njerėz flasin anglisht, isha pėrpjekur tė mėsoja sa mė shumė fjalė dhe shprehje nė shqip.

Transporti nė Shqipėri ishte shumė absurd. Nuk kishte stacione autobzi dhe gjithandej mund tė shikoje plehra.
Pyeta njė vazjė se ku niset autobusi pėr nė Sarandė. Ajo qeshi me shqipen time tė tmerrshme dhe u mundua me tė gjitha forcat tė ma tregonte, por nuk mundi tė thoshte mė shumė se 10 fjalė anglisht, kėshtu qė vetėm murmuritėm me njėri- tjetrin. Por u tregua e gatshme tė mė shoqėronte nė stacion.
Dukej se stacioni pėr nė Sarandė kishte ndrruar kohėt e fundit. Ne shkuam aty ku ajo mendonte se ishte por kur nuk gjetėm gjė, pyeti njerėz tė tjerė dhe mė nė fund ja arritėm tė gjenim stacionin e ri.
Kur arritėm nė stacion njė skuadėr e madhe u bashkua me mua pėr tė mė treguar ku ndodhej autobusi pėr nė Sarandė. Kur e gjeta mė nė fund, tė gjithė mė shtrėnguan dorėn e mė uruan rrugė tė mbarė.
Shoferi i autobusit nxorri nga xhepi paratė qė unė duhet tė paguaja dhe nuk u mundua aspak tė ma hidhte, megjithėse unė se kisha idenė e parave shqiptare.
Nė autobus pas meje u ul njė vjazė 10-vjeēare e cila fliste njė anglishte tė shkėlqyer. Ne folėm pėr gjėra qė mund tė fliten me njė vajzė tė kėndshme 10-vjeēare. Sa herė qė autobusi ndalonte njerėzit pėrpiqeshin tė mė tregonin se ku tė bleja pėr tė ngrėnė. Mė pėlqeu jashtėzakonisht kjo sjellje e tyre.

Ata mund tė mos flasin anglisht por kjo ishte edhe aventura e kėtij udhėtimi. Sa herė mė duhet tė paguaja nxirrja nga xhepi tė gjitha paratė qė kisha dhe ata merrnin sa donin, por asnjėherė nuk u pėrpoqėn tė ma hidhnin.

Njerėzit e shikonin se isha i huaj dhe mė ofronin kafe e pėrpiqeshin tė komunikonin me tė gjitha mėnyrat, qoftė edhe duke thėnė Hello!.

Ajo qė ishte e keqe nė kėtė vend ishin makinat e amortizuara si dhe plehrat. Gjithashtu tė vrisnin sytė 700 mijė bunkerė tė ndėrtuar kudo, nėpėr fusha, male, ngado.

Njė shqiptar qė kishte jetuar nė Kanada dhe qė sigurisht e fliste shumė mirė anglishten mė tha se kosto e ndėrtimit tė njė bunkeri ėshtė e barabartė me koston e njė apartamenti njė plus njė. Kjo ėshtė shumė pėr njė vend tė varfėr.

Gjatė gjithė kohės sė qėndrimit tim nė Shqipėri, mikpritja ishte e pafundme. Kushdo qė fliste qoftė edhe dy fjalė anglisht ishte i gatshėm pėr tė mė folur dhe tė ndante me mua pjesė nga vendi i tij. Pėr kėtė arsye ndoshta Shqipėria mė la impresione tė paharrueshme, mė tė mira se ēdo vend tjetėr qė kisha vizituar.
Sajmiri
Sajmiri
Administrator
Administrator

IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Rat1010 Online
IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 1093
Age : 35
Vendodhja : Itali
Koha e lire : shum pak
Puna : me bollik
Registration date : 12/12/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 12
<b>Kredite</b> Kredite : 4433

http://livefutoll.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Empty Re: IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI

Mesazh nga Andi prej 2008-12-29, 00:27

paske bo mire qe ke ik brenda dites Very Happy

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Rat1010 Online
IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 32
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10017

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Empty Re: IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI

Mesazh nga NEO prej 2008-12-29, 00:32

cuditem si nuk e paskan marre peng Very Happy
avatar
NEO
Ekspert
Ekspert

IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Rat1010 Online
IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 35
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7998

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Empty Re: IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI

Mesazh nga Andi prej 2008-12-29, 00:36

@NEO shkruajti:cuditem si nuk e paskan marre peng Very Happy

she she,kush qeka :vetvrasje:

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Rat1010 Online
IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 32
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10017

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Empty Re: IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI

Mesazh nga mimirace prej 2009-04-17, 00:09

Po ne shqipetaret e kemi pasur tradite mikpritjen qe moti, dhe se kjo mos na habit fare!
mimirace
mimirace

IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Rat1010 Online
IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 4
Age : 38
Vendodhja : Maqedonia
Registration date : 19/02/2009
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 0
<b>Kredite</b> Kredite : 3947

http://www.pizzeriaforli.ning.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Empty Re: IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI

Mesazh nga snaiper prej 2009-04-17, 16:34

sezonin veror qe shkoi pashe shume ndryshine ne shqiperi dhe me beri shume pershtypje plani urbanistike qe po ndryshonte krejte imazhin e vendit tone ....ne vlore pothuajse me dukej tamam si ne rimini ku nuk mungonte agje perkat qejfit(restorante ,piceri,pabe,disko verore ,parqe lojrashe per femi ...kishin ardhur nga italia dhe "XHIOSTRE" e shume e shume te tjera vetem per qejfine e turistave .mendoj se ka HARDHUR koha qe shqiperia te "hiqet nga aja harta e zeze " ...+ kemi dhe luginen e valbones qe eshte nje peralle per ata qe pelqejne malin ne vere ku ka freski dhe qetesi pa fune....(andi po u munde hape nje teme albania guide 09 ku munde te postojme per vendet me te bukra te trrojave shqipo
snaiper
snaiper
V.I.P
V.I.P

IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Rat1010 Online
IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 303
Age : 36
Vendodhja : ne vendin e shqiponjave
Koha e lire : internet,sport,
Puna : programator cnc
Registration date : 13/04/2009
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 3
<b>Kredite</b> Kredite : 4252

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Empty Re: IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI

Mesazh nga Andi prej 2009-04-17, 21:52

@snaiper shkruajti:andi po u munde hape nje teme albania guide 09 ku munde te postojme per vendet me te bukra te trrojave shqipo

ide e mire Very Happy

http://www.hapsirajuaj.com/albanian-guide-f36/

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Rat1010 Online
IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 32
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10017

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Empty Re: IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI

Mesazh nga elisa prej 2009-04-17, 21:59

@Andi shkruajti:paske bo mire qe ke ik brenda dites Very Happy
hahah fiks
elisa
elisa
ńš ÖrŠļńåR„ GļRl
ńš ÖrŠļńåR„ GļRl

IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Rat1010 Online
IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Rot10 Offline

Female
Numri i postimeve : 365
Age : 26
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : pc,muzike
Puna : hehe edhe ate kam mangut...
Registration date : 21/09/2008
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 2
<b>Kredite</b> Kredite : 4158

http://www.cami-bordonaba.tk

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI Empty Re: IMPRESIONOHET TURISTI ANGLEZ PER AVENTUREN E TIJ NE SHQIPERI

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi