Berisha:Do aplikojmė pėr nė BE.Kam konsensusin e shqiptarėve

Shko poshtė

Berisha:Do aplikojmė pėr nė BE.Kam konsensusin e shqiptarėve Empty Berisha:Do aplikojmė pėr nė BE.Kam konsensusin e shqiptarėve

Mesazh nga Andi prej 2009-04-27, 00:24

Mė 28 prill 2009 kryeministri shqiptar Sali Berisha do tė udhėtojė drejt Pragės pėr tė paraqitur zyrtarisht kėrkesėn e Shqipėrisė pėr statusin e vendit anėtar nė BE. Berisha nėnvizon: “Jam konsultuar gjerėsisht me kryesinė e BE-sė.

TIRANE- Kryeministri shqiptar Sali Berisha zyrtarizon: Mė 28 prill 2009 Shqipėria do tė udhėtojė drejt Pragės pėr tė paraqitur zyrtarisht kėrkesėn pėr aplikimin pėr statusin e anėtares nė Bashkimin Europian. Nė orėn 13.47 minuta kryeministri Berisha nga tavolina ovale e kryeministrisė, direkt pėr median deklaroi, se ftesa e Shqipėrisė pėr tė paraqitur zyrtarisht kėrkesėn pėr tė aplikuar pėr statusin e BE-sė ėshtė bėrė nga vetė kryeministri i Cekisė, vendi i cili ka dhe kryesimin e BE-sė.

Kryeministri Berisha e cilėsoi si moment historik pėr Shqipėrinė dhe nėnvizoi:
“Ky ėshtė moment i njė rėndėsie pėrcaktuese nė procesin e anėtarėsimit tė plotė nė BE. Vendimi nuk ėshtė njėanshėm, por vjen i bashkėrenduar me vendin kryesues tė kryesisė sė radhės sė Bashkimit Europian dhe nė bashkėrendim me vendet anėtare tė BE-sė tė cilat mbėshtesin kėtė akt e kėtė vendim”.

Kryeministri Berisha e cilėsoi si moment historik pėr Shqipėrinė dhe nėnvizoi: “Ky ėshtė moment i njė rėndėsie pėrcaktuese nė procesin e anėtarėsimit tė plotė nė BE. Vendimi nuk ėshtė njėanshėm, por vjen i bashkėrenduar me vendin kryesues tė kryesisė sė radhės sė Bashkimit Europian dhe nė bashkėrendim me vendet anėtare tė BE-sė tė cilat mbėshtesin kėtė akt e kėtė vendim”.

“Vendimi pėr tė paraqitur mė 28 prill, nė Pragė, kėrkesėn e Shqipėrisė pėr statusin e kandidatut ėshtė njė vendim gjerėsisht i konsultuar sikundėr dhe kishim deklaruar mė parė Gjatė kėtyre muajve janė zhvilluar negociata me kancerelitė e vendeve anėtare.
Ne paraqesim kėrkesėn pasi kemi plotėsuar me seriozitetin mė tė madh kėrkesat dhe detyrime qė vijnė nga Marrėveshja Internim. Paraqesim kėrkesėn pasi tė gjitha vendet anėtare tė BE-sė ratifikuan nė parlamentet e tyre Marrėveshjen e Asociim Stabilizimit mes Shqipėrisė e BE-sė” theksoi mė tej kreu i qeverisė shqiptare.

Zoti Berisha shtoi se vendimi ka konsensusin mė tė gjerė se cdo vendim tjetėr i marrė nga qeveria dhe se rruga do tė jetė e pandalshme.
“Ky do tė jetė njė proces i pandalshėm pasi e mbėshtesin 96 % e shqiptarėve, c’ka pėrbėn njė forcė, njė motiv tė pashtershėm tė reformave tė vazhdueshme pėr tė arritur kriteret, standardet dhe normat e BE-sė”.
Gjatė fjalės sė tij kreu i qeverisė njėkohėsisht dhe kryetar i mazhorancės tha se kishte mbjatur premtimin qė i kishte dhėnė shqiptarėve pėr realizimin e reformave, celėsi pėr tė mbėrritur nė kėtė ditė, ndėrsa akuzoi qeverinė e mėparshme socialiste se kishte lėnė reformat vetėm nė letėr
“Mbajtėm premtimin qė i kishim dhėnė shqiptarėve se do tė realizojmė reformat dhe falė reformave Shqipėria u anėtarėsua nė NATO.

Nė njė hark kohor mė tė shpejtė se pėr tė gjitha vendet e tjera tė rajonit, vendet anėtare tė BE-sė rafitikuan pa asnjė vėshtirėsi, MSA-nė . Reformat bėnė tė mundur qė nė njė hark kohor tė shkurtėr Shqipėria tė ftohet pėr tė paraqitur kėrkesėn prė statusin e kandidates pėr nė BE. Ne vonuam 7 vjet pėr tė paraqitur kėrkesėn jo sepse ishte njė fobi ndaj shqiptarėve, por sepse reformat mbeteshin nė letėr, ndėrsa nga 12 shtatori i 2006 nė janar tė 2009 reformat u intensifikuan dhe morėn vlerėsimet mė pozitive” .

Zoti Berisha mė tej shprehu mirėnjohje tė thellė pėr Komisionin Europian, dhe tė gjitha vendet anėtare pėr “solidaritetin- sic tha ai qė- kanė dėshmuar” si dhe falėnderoi tė gjithė administratėn qė “gjatė kėtyre 4 viteve iu pėrgjigjėn me pėrkushtim kėrkesės sė vendit pėr reforma dhe i zbatuan ato me seriozitet dhe shpejtėsi”.
Nė fund kryeministri firmosi publikisht kėrkesėn pėr tė aplikuar pėr statusin e kandidates nė BE.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

Berisha:Do aplikojmė pėr nė BE.Kam konsensusin e shqiptarėve Rat1010 Online
Berisha:Do aplikojmė pėr nė BE.Kam konsensusin e shqiptarėve Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 32
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10025

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Berisha:Do aplikojmė pėr nė BE.Kam konsensusin e shqiptarėve Empty Re: Berisha:Do aplikojmė pėr nė BE.Kam konsensusin e shqiptarėve

Mesazh nga snaiper prej 2009-05-02, 21:24

Berisha:Do aplikojmė pėr nė BE.Kam konsensusin e shqiptarėve BarrottKomisioni Evropian i jep pesė kushte Shqipėrisė pėr tė fituar liberalizimin e vizave. Numri dy i Komisionit Evropian, Zhak Barrot, gjatė takimit me Kryeministrin Sali Berisha theksoi se pesė kushtet qė duhet tė plotėsojė Shqipėria janė lufta kundėr krimit tė organizuar, lufta kundėr korrupsionit, lufta kundėr emigracionit klandestin, sistemi gjyqėsor dhe sistemi i mirė i sigurisė qė lidhet me kartat e identitetit dhe pasaportat biometrike. “E dimė qė shqiptarėt dėshirojnė qė gradualisht tė arrijnė lėvizjen e lirė. Nuk mund tė them se kur do tė ndodhė kjo, por kjo varet nga Shqipėria”, tha Barrot. Zyrtari i lartė evropian ka vlerėsuar se Shqipėria ka bėrė progrese nė kėtė drejtim, por ka nėnvizuar se ka ende punė pėr t‘u bėrė.
Numri dy i KE-sė i ka lejuar vetes t‘u bėj thirrje qytetarėve shqiptarė pėr tė aplikuar pėr kartat e identitetit.
Ai ėshtė shprehur se, integrimi i Shqipėrisė nė BE ėshtė diēka e pashmangshme dhe ka vlerėsuar si diēka tė rėndėsishme aplikimin pėr statusin e vendit kandidat. Nga ana tjetėr, Kryeministri Berisha, nga ana e tij ka dhėnė garancinė pėr plotėsimin e kėtyre kritereve, duke e vėnė theksin nė veēanti te pasaportat biometrike. “Shqiptarėt dėshirojnė tė lėvizin tė lirė”, tha Berisha. Kryeministri Sali Berisha sė bashku me zv/presidentin e Komisionit Evropian, Zhak Barrot, kanė qenė tė pranishėm nė ambientet e Drejtorisė sė Policisė, ku kanė ndjekur nga afėr procesin e shpėrndarjes sė pasaportave tė para biometrike. Barrot e ka cilėsuar shpėrndarjen e pasaportave dhe kartave, si njė kusht tė domosdoshėm pėr qarkullimin e lirė tė njerėzve. Gjatė ditės sė djeshme, Berisha dhe Barrot i kanė dorėzuar njė qytetareje shqiptare edhe pasaportėn e parė biometrike. Kryeministri ka theksuar se vėmendje po i kushtohet dhe do t‘u kushtohet edhe reformave, pavarėsisė sė gjyqėsorit dhe luftės kundėr krimit tė organizuar. Kreu i qeverisė premtoi se qeveria nuk do tė ketė asnjė ndikim te gjyqėsori pėr trajtimin e ēėshtjeve qė kanė si tė pandehur pushtetarėt. “Nuk do ketė asnjė ndikim ndaj cilitdo zyrtar qė shkel ligjin, apo qė tenton tė pasurohet duke pėrdorur nė mėnyrė tė paligjshme pushtetin”, tha Berisha. Lidhur me raportin qė pritet qė KE tė dorėzojė pėr Shqipėrinė dhe liberalizimin e vizave, Barrot theksoi se “Raporti ende nuk ka pėrfunduar. Madje mund t‘u them se edhe vizita ime do tė sjellė elemente tė reja informative nė kėtė raport. Nga ana tjetėr, dua t‘ju them se ky raport do tė debatohet nė mėnyrė shumė publike”. Pėr sa i takon Shqipėrisė, numri dy i KE-sė bėri me dije se “po zbuloj njė vend shumė tė bukur qė nuk e njihja, por qė mė dha dėshirėn tė rikthehem sėrish”. Lidhur me kėtė koment, Kryeministri Berisha reagoi duke thėnė se “Sindroma shqiptare ėshtė se kur e vizitoni njė herė vendin tonė, ju bini nė dashuri me tė”. Mė pas, zv/presidenti Barrot ėshtė takuar dhe me ministrin e Jashtėm, Lulėzim Basha, me tė cilin ka biseduar pėr integrimin e Shqipėrisė nė BE, liberalizimin e vizave, pajisjen e qytetarėve shqiptarė me pasaporta biometrike dhe karta identiteti.
snaiper
snaiper
V.I.P
V.I.P

Berisha:Do aplikojmė pėr nė BE.Kam konsensusin e shqiptarėve Rat1010 Online
Berisha:Do aplikojmė pėr nė BE.Kam konsensusin e shqiptarėve Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 303
Age : 36
Vendodhja : ne vendin e shqiponjave
Koha e lire : internet,sport,
Puna : programator cnc
Registration date : 13/04/2009
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 3
<b>Kredite</b> Kredite : 4260

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi