Karamanlis nesėr nė Tiranė. Ēamėt nė protestė

Shko poshtė

Karamanlis nesėr nė Tiranė. Ēamėt nė protestė Empty Karamanlis nesėr nė Tiranė. Ēamėt nė protestė

Mesazh nga Andi prej 2009-04-27, 00:26

• Qindra ēamė tubuan sot paradite nė sheshin “Skėnderbej” njė ditė para vizitės sė kryeministrit grek Kostat Karamanlis nė Tiranė. "Camėria" kėrkon: Tė ngrihet memorial nė nderim tė viktimave. Tė nisin bisedimet mes dy qeverive pėr zgjidhjen e cėshtjes “came”. Shoqata “Ēamėria” pak ditė mė parė Iu drejtua ambasadės greke nė Tiranė me njė letėr ku kėrkonte tė zhvillonet takim me kryeministrin Karamanlis, gjatė kohės qė ai do tė qėndronte nė Tiranė.

TIRANE-Kryeministri grek Kostas Karamanlis pritet tė nisė nesėr viziten e tij tė parė zyrtare nė Shqipėri. Nė njė ceremoni zyrtare, kryeministri Berisha do tė presė nesėr nė mesditė homologun e tij grek. Axhenda e ngjeshur e Karamanlis nis me nje takim tet a tet, nė kryeministri, mes tė cilėve do tė ketė bisedime zyrtare dhe njė konferencė tė pėrbashkėt pėr shtyp.

Njė ditė para vizitės sė kryeministrit grek Kostat Karamanlis nė Tiranė, shoqata “Ēamėria” protestoi sot pėr t’i kujtuar qeverisė zgjidhjen e cėshtjes “Ēame”. Qindra ēamė tubuan sot nė sheshin “Skėnderbej” duke u shprehur se vizita e kreut tė qeverisė greke nesėr nė Tiranė duhet tė shėrbejė pėr sensibilizimin e politikės sė dy vendeve pėr zgjidhjen pėrfundimtare tė cėshtjes qė ka mbetur ende peng i historisė.
Tahir Muhedini kryetari i shoqatės artikuloi edhe njė herė kėrkesat e tyre drejtuar Greqisė:
“Sė pari, tė lejohen moshat e mėdha tė shkojnė pranė varreve tė parėve tė tyre pėr ti nderuar me njė tufė lule. Sė dyti, tė ngrihet njė memorial nė Tesproti nė nderim tė viktimave tė pafajshme tė popullsisė came gjatė viteve 1944- 1945. Sė treti, tė nisin bisedimet mes dy qeverive pėr zgjidhjen e cėshtjes “came” e cila do t’i shėrbejė tė tashmes e sė ardhmes europiane tė Shqipėrisė e Ballkanit
Marrėveshjet e qeverisė shqiptare me atė greke sic ishte ajo e ngritjes sė dy varrezave tė ushtarėve grekė- thanė pėrfaqėsuesit e shoqatės-nuk do tė jenė kurrė tė mjaftueshme nėse nuk ka njė zgjidhje tė plotė pėr cėshtjen Came nga ana e shtetit fqinj.

Greqia duhet tė ratfikojė konventat pėr minoritetet thanė protestuesit si dhe tė aprovojė edhe ligjin pėr konservimin e pronave.
Shoqata “Ēamėria” pak ditė mė parė iu drejtua ambasadės greke nė Tiranė me njė letėr ku kėrkonte tė zhvillonet takim me kryeministrin Karamanlis, gjatė kohės qė ai do tė qėndronte nė Tiranė, por mesa duket ky takim nuk do tė realizohet.

“ Meqė ky takim nuk u bė i mundur atėherė po jua themi nga ky shesh cfarė donim tė bisedonim me kryeministrin. Ne besojmė se na ardhur koha tė nisė procesi i diskutimeve ndėrqeveritare pėr zgjidhjen e cėshtjes came mes Shqipėrisė dhe Greqisė. Gjykojmė se zgjidhja e cėshtjes came i shėrben pikėrisht forcimit tė frymės sė miqėsisė mes dy vendeve, nė tė kundėrt nuk mund tė pretendohet kurrsesi pėr marėdhėnie tė mira kur mes dy vendeve mbeten ende cėshtje tė pasgjidhura” thanė pėrfaqėsuesit e protestuesve.

Tahir Muhedini ka kėrkuar shpesh qė pėr ēėshtjen ēame, qė ėshtė njė fakt historik, tė respektohen tė gjitha standardet europiane, ashtu siē bėhen edhe pėr komunitete tė tjera.
Ai kėrkon gjithashtu dhe nga Bashkimi Europian, qė tė mos ketė dy standarde sa i takon trajtimit tė komuniteteve, duke i kėrkuar shtetit shqiptar respektimin e tė drejtave tė minoriteteve, ndėrsa po ky shtet nuk ka fuqi qė ta kėrkojė njė gjė tė tillė ndaj kombėsve tė tij.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

Karamanlis nesėr nė Tiranė. Ēamėt nė protestė Rat1010 Online
Karamanlis nesėr nė Tiranė. Ēamėt nė protestė Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 32
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10025

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi