Gripi, vala e dytė nė shtator, Ylli: Kemi marrė masat...

Shko poshtė

Gripi, vala e dytė nė shtator, Ylli: Kemi marrė masat... Empty Gripi, vala e dytė nė shtator, Ylli: Kemi marrė masat...

Mesazh nga Andi prej 2009-05-02, 00:07

• Virusi H1N1 i ri i njohur nga tė gjithė si gripi i derrave pritet tė ketė njė valė tė dytė rreth muajit shtator-tetor, periudhe nė tė cilėn pritet tė prodhohet edhe stoku i parė i vaksinės kundėr kėtij virusi. Lajmi konfirmohet nga drejtori i ISHP.

TIRANE- Gripi i derrave pritet tė ketė njė valė tė dytė nė sezonin e vjeshtės ndoshta edhe mė tė fortė se vala e parė qė po pėrjetohet aktualisht nė tė gjithė botėn. Lajmi bėhet i ditur nga Drejtori i Institutit tė Shėndetit Publik, Alban Ylli, i cili duke iu referuar tė dhėnave nga Organizata Botėrore e Shėndetėsisė konfirmon se virusi H1N1 i ri parashikohet tė ketė njė tjetėr pėrhapje rreth muajit shtator, muaj nė tė cilin pritet tė dalė dhe stoku i parė i vaksinės kundėr kėtij virusi.

“Ekspertėt mendojnė se bėhet fjalė pėr njė valė tė parė e cila mendohet ėshtė e lehtė, por qė mund tė rikthehet sėrish me fillimin e sezonit tė gripit, asnjė nuk mund ta thojė me siguri nėse do tė jetė mė e fortė apo mė e lehtė”- tha Ylli.

Pėrsa i pėrket situatės aktuale nė vend dhe masave qė kanė marrė institucionet shėndetėsore, Ylli shprehet se ēdo gjė ėshtė nėn kontroll, ndėrsa konfirmon se stoku me medikamentin antiviral Tamiflu ėshtė brenda skadencės dhe mund tė pėrballojė deri nė 3 mijė pacientė.

Nga survejanca e rritur nė kufi e shėrbimeve shėndetėsore, drejtori i ISHP-sė konfirmon marrjen e mostrės vetėm nga njė rast, ndėrkohė qė sipas tij ka filluar marrja e mostrave nga spitalet pėr tė parė se mos rastėsisht gripi ka depėrtuar ne Shqipėri

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

Gripi, vala e dytė nė shtator, Ylli: Kemi marrė masat... Rat1010 Online
Gripi, vala e dytė nė shtator, Ylli: Kemi marrė masat... Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 32
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10025

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Gripi, vala e dytė nė shtator, Ylli: Kemi marrė masat... Empty Re: Gripi, vala e dytė nė shtator, Ylli: Kemi marrė masat...

Mesazh nga NEO prej 2009-05-02, 18:08

po svjen gripi ketu te ne jooooo. jo per gjo po ne jemi 50 vjet mbrapa e 30 vjet anash Very Happy
avatar
NEO
Ekspert
Ekspert

Gripi, vala e dytė nė shtator, Ylli: Kemi marrė masat... Rat1010 Online
Gripi, vala e dytė nė shtator, Ylli: Kemi marrė masat... Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 35
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 8006

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Gripi, vala e dytė nė shtator, Ylli: Kemi marrė masat... Empty Re: Gripi, vala e dytė nė shtator, Ylli: Kemi marrė masat...

Mesazh nga snaiper prej 2009-05-02, 21:20

Gripi, vala e dytė nė shtator, Ylli: Kemi marrė masat... Gripi
Italia ka konfirmuar rastin e pare te prekjes nga gripi i derrave. Behet fjale per nje pacient 53-vjecar, qe ka qendruar disa dite ne spital, por qe tani eshte sheruar.
Ai ishte kthyer pak kohe me pare nga Meksika dhe kishte rezultuar pozitiv, por aktualisht pacienti nuk paraqet me asnje simptome. Italia behet keshtu vendi i 16-te, qe konfirmon pranine e H1N1.

Disa raste te tjera te dyshuara per semundjen, kane rezultuar negative. Nderkaq, OBSH ka shperndare ne internet bilancin me te fundit te perhapjes se Gripit A. Jane 615 raste te konfirmuara dhe 17 viktima, krahasuar me buletinin e meparshem, qe raportonte per 367 raste dhe 10 viktima.

Nderkaq, edhe pse SHBA nuk kane ndaluar fluturimet drejt Meksikes, kompanite ajrore Delta, United, Us Airways dhe Continental njoftuan reduktim te fluturimeve, per shkak te renies se kerkeses, si pasoje e pandemise se gripit.
snaiper
snaiper
V.I.P
V.I.P

Gripi, vala e dytė nė shtator, Ylli: Kemi marrė masat... Rat1010 Online
Gripi, vala e dytė nė shtator, Ylli: Kemi marrė masat... Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 303
Age : 36
Vendodhja : ne vendin e shqiponjave
Koha e lire : internet,sport,
Puna : programator cnc
Registration date : 13/04/2009
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 3
<b>Kredite</b> Kredite : 4260

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Gripi, vala e dytė nė shtator, Ylli: Kemi marrė masat... Empty Re: Gripi, vala e dytė nė shtator, Ylli: Kemi marrė masat...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi