Gripi i derrit, vdes pacientja e dyshuar nė Kosovė.

Shko poshtė

Gripi i derrit, vdes pacientja e dyshuar nė Kosovė. Empty Gripi i derrit, vdes pacientja e dyshuar nė Kosovė.

Mesazh nga Andi prej 2009-05-06, 23:29

• Gripi i derrit qė infektoi Meksikėn dyshohet se ka mbėrritur nė Ballkan. Edhe pse rezultatet e para tė analizave kanė rezultuar negative, nuk ka mundur tė mbijetojė 27 vjecarja e dyshuar me gripin e derrit nė Kosovė. Pritet konfirmimi nga autoritetet, nėse kemi tė bėjmė me shfaqjen e virusit.

PRISHTINE-Kosovė, vdes pacientja e dyshuar me grip derri
Ora: 16:01- Ka vdekur nė Kosovė pacientja e dyshuar me sėmundjen e gripit tė derrave. Megjithatė, pritet tė bėhen edhe analizat tė tjera, sepse analizat e para tė saj kanė rezultuar negative.
Zyrtarė tė Instituti Kombėtar tė Shėndetit Publik thanė se vajza 27 vjeēare nga Stublla e Vitisė, e cila ėshtė trajtuar nė Qendrėn Emergjente, me dyshimin se kishte probleme nė mushkėri e zemėr, kishte ardhur para njė jave nga Zvicra.
Instituti Kombėtar i Shėndetit Publik ka marrė tė gjitha masat e sigurisė, kurse mjekėt e Qendrės Klinike Universitare tė Kosovės janė kėshilluar tė pėrdorin maskat.
I gjithė personeli i Qendrės Klinike Universitare tė Kosovės ėshtė mobilizuar pėr t’u pėrballur me rastet eventuale tė dyshuara me gripin e derrave.
Rasti nė Kosovė shton rrezikun e pėrhapjes se virusit H1N1 edhe nė vendin tonė pėr shkak tė hyrje-daljeve tė shumta mes dy vendeve. Pas Italise ku janė shfaqur tre raste, Kosova ėshtė vendi mė i afėrt ku evidentohet ky virus vdekjeprurės.
Edhe pse ka zėra se virusi ėshtė sezonal dhe po reduktohet tani pėr tė rinisur sėrish nė vjeshtė, Organizata Botėrore e Shėndetėsisė vazhdon tė ruajė nivelin e lartė tė rrezikut qė i kanoset botės.

Gripi i derrit pranė Shqipėrisė. Njė rast i dyshuar nė Kosovė
Ora: 15:38- Gripi I derrit qė po alarmon botėn ėshtė shumė praėn Shqipėrisė. Njė rast i dyshimtė i gripit te derrit ėshtė bėrė i ditur nga Kosova. Rasti i parė i dyshimtė qė ėshtė prekur nga gripi i derrave ėshtė lajmėruar sot nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės, respektivisht nė Klinikėn e emergjencės. Zyrtarėt e Institutit Kombėtar tė Shėndetit Publik, nė njė konferencė pėr media, kanė njoftuar se janė duke pritur konfirmimin e analizave pėr tė kuptuar nėse fjala ėshtė pėr Gripin A, qė deri mė tani ka marrė jetėn e sė paku 30 personave nė mbarė botėn.
Naser Ramadani, drejtor i IKSHP-sė, konfirmoi se pacientja e dyshuar ėshtė pranuar mbrėmė nė njėsinė emergjente tė QKUK-sė, me probleme me zemėr dhe mushkėri, tė cilat sipas tij janė simptomat karakteristike tė kėtij gripi. Sipas zyrtarėve tė Institutit tė Shėndetit Publik, analizat e para pritet tė pėrfundojnė rreth orės 16:00.
Pacientja e parė e dyshuar me gripin e derrave nė Kosovė, ėshtė nga komuna e Vitisė, ndėrkohė qė dy javė mė herėt ajo ėshtė kthyer nga Zvicra.

I gjithė personeli i QKUK-sė, ėshtė mobilizuar pėr tu pėrballur me rastet eventuale tė dyshuara me gripin e derrave.
Ndėrkohė sot Organizata Botėrore e Shėndetėsisė njoftoi se numri i pėrgjithshėm i tė sėmurėve nė Botė nga virusi H1N1 apo siē quhet ndryshe gripi i derrave, ka shkuar nė 1490.
OBSH tha sot se 30 persona kanė vdekur nga kjo sėmundje, dhe se tė gjitha rastet, pėrveē njėrit, janė regjistruar nė Meksikė.
Pėrfaqėsuesi i OBSH-sė, Keiji Fukuda tha se shumica e rasteve tė reja tė tė infektuarve janė nga Meksika.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

Gripi i derrit, vdes pacientja e dyshuar nė Kosovė. Rat1010 Online
Gripi i derrit, vdes pacientja e dyshuar nė Kosovė. Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 32
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10025

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Gripi i derrit, vdes pacientja e dyshuar nė Kosovė. Empty Re: Gripi i derrit, vdes pacientja e dyshuar nė Kosovė.

Mesazh nga snaiper prej 2009-05-06, 23:31

shpresome te ngelet rast i vetem
snaiper
snaiper
V.I.P
V.I.P

Gripi i derrit, vdes pacientja e dyshuar nė Kosovė. Rat1010 Online
Gripi i derrit, vdes pacientja e dyshuar nė Kosovė. Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 303
Age : 36
Vendodhja : ne vendin e shqiponjave
Koha e lire : internet,sport,
Puna : programator cnc
Registration date : 13/04/2009
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 3
<b>Kredite</b> Kredite : 4260

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Gripi i derrit, vdes pacientja e dyshuar nė Kosovė. Empty Re: Gripi i derrit, vdes pacientja e dyshuar nė Kosovė.

Mesazh nga donjeta-teen angeles prej 2009-05-08, 22:01

joo eshte konfirmu qe nuk ka qen grip i derrave
donjeta-teen angeles
donjeta-teen angeles

Gripi i derrit, vdes pacientja e dyshuar nė Kosovė. Rat1010 Online
Gripi i derrit, vdes pacientja e dyshuar nė Kosovė. Rot10 Offline

Female
Numri i postimeve : 169
Age : 27
Vendodhja : Kosove
Koha e lire : Lexoj,ne internet,dal te eci dhe flas me shoqen time me te mire,degjoi muzik,shikoi tv etj etj.
Puna : N'shkoll
Registration date : 28/10/2008
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 9
<b>Kredite</b> Kredite : 4084

http://www.freewebs.com/casiangeleskosova

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Gripi i derrit, vdes pacientja e dyshuar nė Kosovė. Empty Re: Gripi i derrit, vdes pacientja e dyshuar nė Kosovė.

Mesazh nga NEO prej 2009-05-08, 23:44

keshtu si ka nis, pas grpit te pulave e te derrit, rrezik do kemi grip te gomarit Very Happy
avatar
NEO
Ekspert
Ekspert

Gripi i derrit, vdes pacientja e dyshuar nė Kosovė. Rat1010 Online
Gripi i derrit, vdes pacientja e dyshuar nė Kosovė. Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 35
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 8006

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Gripi i derrit, vdes pacientja e dyshuar nė Kosovė. Empty Re: Gripi i derrit, vdes pacientja e dyshuar nė Kosovė.

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi