ISHP: Virusi AH1N1 do tė mbėrrijė mė shpejt nė Shqipėri.

Shko poshtė

ISHP: Virusi AH1N1 do tė mbėrrijė mė shpejt nė Shqipėri. Empty ISHP: Virusi AH1N1 do tė mbėrrijė mė shpejt nė Shqipėri.

Mesazh nga Andi prej 2009-07-09, 09:56

• Tre marinsa tė huaj tė shtruar nė spitalin e Durrėsit dhe dy shtetas nga Kukėsi qė kishin udhėtuar me personin e prekur nga gripi i derrit nė Malin e Zi u identifikuan javėn e shkuar si tė dyshuara pėr gripin e derrit nė vendin tonė.

TIRANE- Rreziku i gripit tė derrit shtohet edhe mė. Ndėrkohė vetė drejtori i ISHP-sė, Alban Ylli, e pranon kėtė gjė dhe thotė se herėt e vonė edhe ne do tė prekemi nga ky virus. Tre marinsa tė huaj tė shtruar nė spitalin e Durrėsit dhe dyshtetas nga Kukėsi qė kishin udhėtuar me personin e prekur nga gripi i derrit nė Malin e Zi u identifikuan javėn e shkuar si tė dyshuara pėr gripin e derrit nė vendin tonė. Por pas rezultateve pėrfundimtare ata janė pėrjashtuar si tė tillė.
Mediat greke duke iu referuar ministrise greke e Shėndetėsisė informuan se njė grua 36 vjeēare dhe njė djalė 17 vjeēar nga Shqipėria rezultojnė tė prekur nga virusi, ndėrkohė qė njė tjetėr shqiptar i prekur nga gripi i derrave ėshtė shėruar plotėsisht.

Drejtori i Institutit tė Shėndetit Publik, Alban ylli deklaron se ardhja e virusit AH1N1 mund tė jetė mė e shpejtė sa ē'ėshtė parashikuar. "Rastet e infektimit fare pranė kufijve tanė dhe nė vende ku ne kemi shumė emigrantė, tė cilėt do tė vijnė gjatė verės tek tė afėrmit e tyre, do tė thotė se herėt e vonė edhe ne do tė prekimi nga virusi i gripit tė derrit AH1N1, por duket se kjo do tė ndodhė me shpejt nga parashikimet tona", - ka shpjeguar drejtori i ISHP-sė, Alban Ylli.

Sipas tij deri mė sot, virusi i gripit tė derrit qė ka prekur Evropėn nuk ka shėnuar forma tė rėnda. Por, vdekshmėria mund tė rrezikojė ata persona, tė cilėt pėrveē se tė prekur nga virusi mund tė kenė imunitet tė ulėt ose tė vuajnė nga sėmundje tė renda kronike. Alarmi pėr njė ardhje mė tė shpejtė se parashikimet tė gripit tė derrit nė vendin tonė i ka detyruar instituticionet e larta shėndetėsore tė hartojnė planin e masave pėr tė pėrballuar njė situatė epidemie.

Nė strategjinė e menaxhimit tė krizės pėrcaktohen qartė hapat sipas katėr niveleve tė rriskut qė paraqet ky virus. Niveli i parė ėhstė niveli i vetėdijes nė tė cilin duhet identifikuar e parandaluar pėrhapja e mėtejshme e virusit. Mė pas vijon hapi i dytė, menaxhimi i shqetėsimit social ku theksohet identifikimi i grup popullatės sė prekur, niveli i tretė pėrcakton shkallėzimin e epidemisė ku thelbėsore janė standardet e shėrbimit, forcimin e kapaciteteve laboratorike etj. Niveli i katėrt ėshtė faza pandemike ku theksohet sigurimi i kapaciteve maksimale nė spitale pėr tė qenė tė afta tė pėrballojnė pandeminė.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

ISHP: Virusi AH1N1 do tė mbėrrijė mė shpejt nė Shqipėri. Rat1010 Online
ISHP: Virusi AH1N1 do tė mbėrrijė mė shpejt nė Shqipėri. Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 32
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10017

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi