A/H1N1 nė Shqipėri, Godo: Vazhdoni jetėn normale.

Shko poshtė

A/H1N1 nė Shqipėri, Godo: Vazhdoni jetėn normale. Empty A/H1N1 nė Shqipėri, Godo: Vazhdoni jetėn normale.

Mesazh nga Andi prej 2009-07-21, 22:28

• Pas rastit tė parė tė konfirmuar me virusin AH1N1, Ministria e Shėndetėsisė shprehet se ka dyshime tė forta edhe pėr 3 raste tė tjera 2 marinarė filipinas e njė rumun. Ministrja Godo dhe ISHP i bėjnė thirrje popullsisė se nuk ka vend pėr panik.

TIRANE- Edhe pas konfirmimit tė rastit tė parė me gripin AH1N1 ose i njohur ndryshe si gripi i derrit, Ministria e Shėndetėsisė i bėn apel popullsisė tė mos kalojė nė panik. Gjatė inspektimit tė punimeve nė laboratorin qė do tė bėjė ekzaminimin e virusit, rastet e dyshuara pėr momentin pėr tė cilat pritet pėrgjigja e analizave janė tre marinarė, dy filipinas dhe njė rumun.

“Popullsia tė vazhdojė jetėn normale, duke ruajtur veten dhe anėtarė tė tjerė tė komunitetit, tė evitojė grumbullimet nė ambiente shumė tė ngushta dhe pa ajrim gjė qė predisponojnė shumė kontaktin me njė tė sėmurė si dhe tė pėrpiqen tė mbajnė njė higjenė vetjake tė ekzagjeruar”- u shpreh ministria Godo.

Mė Godo shtoi se “kemi tre marinarė, dy filipina dhe njė rumun, tė cilėve po u ribėhet edhe njėherė analiza. Ka njė dyshimi, po nuk mund tė jenė tė konfirmua”- tha Godo.

Ministria e Shėndetėsisė Anila Godo tha se janė duke u blerė 10 mijė vaksina tė tjera Tamflu, tė cilat askush s’mund ti pėrdor pa rekomandimin minimalisht tė dy mjekėve.

Ndėrsa vetė Instituti i Shėndetit Publik konfirmon se tashmė vetė virusi qarkullon nė popullsi dhe pėr ēdo rast tė dyshuar pritet pėrgjigja e analizave nga Rumania. Thirrja qė u bė popullsisė ėshtė qė padyshim tė vazhdojė jetėn normale.

“Ne nuk po pėrpiqemi ta hetojmė virusin vetėm tek udhėtarėt, ai po qarkullon midis qytetarėve tė Shqipėrisė. Nuk ėshtė e domosdoshme tė hetohet ēdo rast i izoluar, ne do tė raportojmė pranė OBSH-sė rreth 100 rastet, mė pas nuk ka mė nevojė qė tė raportohen, ndėrkohė qė kemi ndėrtuar rreth 6 sisteme survejance pėr tė parė tė gjitha dimensionet e mundshme tė qarkullimit tė virusit”- Drejtori i ISHP-sė Alban Ylli.

Sipas rekomandimeve tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė do tė publikohen vetėm 10 rastet e para me kėtė virozė. Njė ndėr masat e marra nė spitalin Infektiv nė Tiranė ėshtė ehde kufizimi i hyrjes sė familjarėve pėr tė takuar pacientėt dhe ēdo takim do tė bėhet tashmė me lejen paraprake tė mjekėve.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

A/H1N1 nė Shqipėri, Godo: Vazhdoni jetėn normale. Rat1010 Online
A/H1N1 nė Shqipėri, Godo: Vazhdoni jetėn normale. Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 32
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10025

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi