Elbasan, shtohen pickimet nga gjarpri dhe insektet.

Shko poshtė

Elbasan, shtohen pickimet nga gjarpri dhe insektet. Empty Elbasan, shtohen pickimet nga gjarpri dhe insektet.

Mesazh nga Andi prej 2009-07-25, 00:43

• Tė tjera raste tė pickimit nga gjarpri janė shėnuar kėsaj here nė qytetin e Elbasanit. 10 raste janė paraqitur nė spitalin e qytetit, nga ku mėsohet se ndėr ta mė sė shumti fėmijė. Gjendja e tė pickuarve ėshtė jashtė rrezikut pėr jetėn.

ELBASAN-
Shtohen rastet e pickimit nga gjarpri dhe insektet helmuese, kėsaj here nė rrethin e Elbasanit. Nė spitalin Kirurgjik tė qytetit kanė pėrfunduar nė gjendje kritike pėr jetėn tė paktėn 10 fėmijė, pjesa dėrrmuese e tyre janė paraqitur me simptomat e pickimit nga gjarpėrinjtė, por edhe insektet helmuese siē janė akrepi dhe merimanga.

Gjatė ditėve tė fundit situata ėshtė pėrkeqėsuar sė tepėrmi dhe numri i personave nga pickimet helmuese ėshtė shtuar me ritme shqetėsuese.

Njėri nga fėmijėt shprehet se “isha duke kthyer bagėtinė, pa dashje e shkelu dhe mu mblodh nė kėmbė, i ngrita kėmbėn lartė dhe e hodha. Pėr momentin nuk e ndjeva por mė pas vura re se mė kishte pickuar”- shprehet .

Sipas burimeve spitalore mėsohet se tė gjitha rastet e paraqitura ndėr ta mė sė shumti fėmijė janė jashtė rrezikut pėr jetėn.

“Kujdesi mjekėsorė ka qenė i plotė, medikamentet janė tė pranishme pasi ne jemi pėrgatitur pėr njė situatė tė tillė qysh nė pranverė duke menduar pėr njė verė tė nxehtė. Nė rast se kafshohen nga gjarpri apo nga insektet helmuese gjėja e parė qė duhet tė bėhet ėshtė tė paraqiten pranė qendrave mjekėsore tė marri ndihmėn e shpejtė ku infermiera duhet tė pėrdorė medikament kortizonikė pėr tė mos rėnė nė gjendje shoku. Metodat qė janė pėrdorur mė parė nuk janė mė tė kėshillueshme pasi shtojnė komplikacionet”- shprehet njėri nga mjekėt e spitalit Kirurgjik tė Elbasanit.

Nė krahasim njė vit mė parė numri i rasteve tė shtruara nga pickimi i insekteve dhe gjarpėrinjtė ėshtė nė rritje dhe rasti i ditėve tė fundit kanė qenė mjaft tė komplikuara.

Njė rast i ngjashėm ishte dhe vdekja e 5 vjeēarit nga Korēa si pasojė e pickimit nga gjarpri, rast i cili ēoi nė pranga njė mjek nė spitalin e Korēės dhe tre infermiere. Vogėlushi u pickua nga gjarpri ndėrsa bashkė me tė afėrm tė tij shkonte pėr tu larė nė rezervuar.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

Elbasan, shtohen pickimet nga gjarpri dhe insektet. Rat1010 Online
Elbasan, shtohen pickimet nga gjarpri dhe insektet. Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 32
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10016

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi