Perhapen flaket e zjarrit nė pyllin me pisha tė Rubikut.

Shko poshtė

Perhapen flaket e zjarrit nė pyllin me pisha tė Rubikut. Empty Perhapen flaket e zjarrit nė pyllin me pisha tė Rubikut.

Mesazh nga Andi prej 2009-09-07, 22:43

• Zjarri ka nisur qe te premten vone ne mbremje. Nga te dhenat deri me tani mesohet se jane djegur totalisht 30 ha me pisha dhe mbi 100 te tjere jane perfshire ne flake


RUBIK
Perhapen flaket ne pishat e Rubikut


Ora 20:30-Zjarri nė fshatin Arisht ne Rubik mori sot nė mbrėmje pėrmasa tė mėdha. Dy vatra tė reja u pėrhapėn nė fshatrat Lurth e Kacinar duke djegur 30 ha pyje. Forcat e ushtrisė ndodhen nė vengjarje dhe po punojnė pėr hapjen e njė kanali duke shpresuar se zjarri do tė izolohet dhe nuk do tė pėrhapet nė zonat e banuara. Ushtria dhe banorė tė zonės po punojnė intensivisht pėr shuarjen e flakėve qė prej ditėsh po djegin pyjet me pisha nė Rubik. Zjarri kėrcėnon 130 ha pyje pishash tė zonės si dhe banesat qė ndodhen dhjetra metra larg zjarrit.

Zjarr nė pyllin me pisha tė Rubikut, nė rrezik 28 banesa

Ora 15:00--Njė zjarr i fuqishėm i nisur qė prej orėve tė vona tė mbrėmjes sė tė premtes vazhdon tė djegė sipėrfaqe tė mėdha me pisha artificiale nė periferi te qytetit te Rubikut, perkatesisht ne fshatin Arisht. Ng ate dhenat qe ka siguruar NEWS24 deri me tani mesohet se jane djegur totalisht 10 ha me pisha dhe mbi 100 te tjere te perfshire ne flake, cka flet pėr njė dėm ekologjik dhe ekonomik tė konsiderueshem. I favorizuar dhe nga era, zjarri vazhdon te perhapet me shpejtesi ndersa ne vengjarje kane mberritur dhe forca te sherbimit pyjor si dhe ato zjarrefikese te cilet po punojne qe prej tri ditėsh per venien nen kontroll te flakeve, ndersa kane mberritur nga Tirana, Burreli dhe Shkodra forcat xheniere. Famirėsisht mesohet se nuk ka te lenduar ne njerez, por gjithsesi rreziku eshte evident pasi flaket vazhdojne tu afrohen banesave te cilat ndodhen 50 metra larg. Jane 28 banesa qe u kercenohet rreziku i perfshirjes nga flaket. Puna per hyrjen e zjarrefikesve ne vatren e zjarrit eshte veshtiresuar per shkak te terrenit te veshtire. Kreu i bashkise se Rubikut Mark Ruci ka kerkuar nderhyrje nga ajri pasi flaket paraqesin te njejtin intensitet. Marku pohon per NEWS 24 se ne nje bisede telefonike bere me Ministrin e Brendshem Nishani, i eshte thene se po kerkohet ndihme nga Italia per sjelljen e helikoptereve ne menyre qe te nderhyhet nga ajri.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

Perhapen flaket e zjarrit nė pyllin me pisha tė Rubikut. Rat1010 Online
Perhapen flaket e zjarrit nė pyllin me pisha tė Rubikut. Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 32
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10019

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi