Spartak Ngjela:Afera Berisha-Meta do tė dėshtojė ne vjeshte.

Shko poshtė

Spartak Ngjela:Afera Berisha-Meta do tė dėshtojė ne vjeshte. Empty Spartak Ngjela:Afera Berisha-Meta do tė dėshtojė ne vjeshte.

Mesazh nga Andi prej 2009-09-22, 22:02

Si nė ēdo aferė, dhe kjo ėshtė njė lidhje biznesi, mė jep tė tė jap... Ilir Meta i dha maxhorancėn Berishės, dhe mori benefi cėn e kėsaj... E rėndėsishme ėshtė tė mendojnė sesi do tė qeverisin kėta tė dy. Kjo duhet pritur. E megjithatė, nuk ma ha mendja se duhet pritur qė kjo qeveri ta kapė vjeshtėn”! - kėshtu e komenton avokati dhe lideri i partisė Ligj dhe Drejtėsi, koalicionin e ri qeverisės. Aspak optimist, ai tregon se nėse opozita nuk hyn nė Parlament, pėr dy muaj qeveria aktuale do tė dėshtojė. Nė njė intervistė pėr “Bulevard VIP”, avokati Ngjela sqaron dhe motivet pėrse nuk do tė funksionojė kjo qeverisje: “Pėr dy arsye; e para, sepse kanė dėshtuar zgjedhjet dhe opozita nuk ėshtė nė Parlament... Dhe e dyta, ėshtė fakti se kemi njė qeveri pa program dhe qė nuk janė nė gjendje qė tė bėjnė program. Tė dyja bashkė do ta rėndojnė situatėn”. Mė tej, Ngjela komenton edhe ēėshtjen ‘Mediu’, duke pohuar se juridikisht Gjykata e Lartė nuk kishte zgjedhje tjetėr veē tė mbyllte ēėshtjen ‘Mediu’. Pėrfshirjen e Fatmir Mediut nė qeveri, Ngjela e cilėson si njė arkaizėm dhe injorancė... Partia Ligj dhe Drejtėsi nuk u bė pjesė e Parlamentit tė ri. Si ishte pritshmėria juaj pėr kėto zgjedhje dhe e kishit menduar ndonjėherė kėtė rezultat? Ende nuk dihet se sa real ishte rezultati i zgjedhjeve. Kėshtu qė nuk di sa vota reale ishin tonat. Kėta nuk na lanė tė shikonim votat, sesa njerėz votuan pėr ne. Unė kam bėrė fushatė vetėm nė tre qytete, Tiranė, Lezhė dhe Korēė. As nė Tiranė nuk mund tė shikoje sesa ėshtė forca jote, dhe as mė tej. Unė mendoj se tė dyja partitė, edhe Partia Socialiste dhe Partia Demokratike, kanė marrė votat nė drejtim tė tyre, PS-ja ka marrė majtas, PD-ja djathtas, tė paktėn kjo mendohet deri tani. Unė kam kėrkuar dhe .vazhdoj tė kėrkoj hapjen e kutive, ėshtė domosdoshmėri hapja e kutive. Fakti qė Partia Demokratike ngulmon qė tė mos hapen kutitė, kuptohet qė ka diēka brenda. Sa mė shumė tė vonohet hapja e kutive, aq mė shumė njerėzit do tė dyshojnė se zgjedhjet kanė qenė tė manipuluara.

Si e vlerėsoni ju bashkėqeverisjen PD-LSI dhe si e parashikoni tė ardhmen e kėtij koalicioni?
Kam pėrshtypjen se do tė jetė e dėshtuar. Pėr dy arsye; e para, sepse kanė dėshtuar zgjedhjet dhe opozita nuk ėshtė nė Parlament dhe mendoj se do tė vazhdojė tė rrijė gjatė jashtė tij. Dhe e dyta, ėshtė fakti se kemi njė qeveri pa program. Krejtėsisht pa program dhe jo vetėm qė ėshtė pa program, por nuk janė nė gjendje qė tė bėjnė program. Tė dyja bashkė do ta rėndojnė situatėn. Sepse, nė rast se do tė ishte dėshtimi i zgjedhjeve, por do tė kishte njė program ambicioz tė saktė nė funksion tė tregut dhe ekonomisė nė pėrgjithėsi dhe tė reformės institucionale, natyrisht qė do tė zbutej fakti i parė, por me kėtė lloj programi tė dyja faktet, edhe ai i dėshtimit tė zgjedhjeve dhe ky i paaftėsisė qeveritare do tė bashkohen, dhe sigurisht do tė sjellin rrėzimin e kėsaj qeverie.

LSI-ja dhe Ilir Meta duket se dolėn mė tė fituarit e kėtyre zgjedhjeve. Dinakėria e Metės nė marrjen e tre ministrive tepėr tė rėndėsishme si dhe postin e zv/kryeministrit do tė funksionojė apo parashikoni pakėnaqėsi nga tė dy krahėt rrugės?
Jo, nuk ma ha mendja se do tė ketė konflikt mes tė dy palėve. Por, nė qoftė se ēėshtja do tė degradojė kėshtu siē ju thashė mė sipėr, atėherė vetė Meta do tė largohet, sepse fundoset bashkė me njė anije e cila nuk ėshtė e tija. Megjithatė, do tė shikojmė se si do tė precipitojnė gjėrat.
Kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli e cilėsoi zgjedhjen e kabinetit tė Berishės me mjaft zgjuarsi, duke e paralelizuar me zgjedhjen e kabinetit tė Nikolas Sarkozi. Jeni dakord me kėtė paralelizėm?
Ėshtė njėlloj sikur tė krahasosh Francėn me Shqipėrinė. Ėshtė e kotė t'i hyjmė kėtij lloj diskutimi. Nuk mund tė ketė paragon midis Francės dhe Shqipėrisė, janė dy gjėra shumė tė largėta. Kjo tregon mungesė kulture nga ana e asaj qė e ka thėnė.

Pėr sa i pėrket ēėshtjes "Mediu", ju si jurist i njohur nė vend, si e gjykoni vendimin e Gjykatės sė Lartė pėr pushimin e ēėshtjes dhe reagimin e Prokurorisė sė Pėrgjithshme?
Gjykata e Lartė ka pasur tė drejtė, sepse nuk vepronte dot gjyqėsisht me faktin qė Fatmir Mediu tashmė ėshtė me imunitet. E vetmja rrugė ishte kjo, megjithėse legjislacioni ynė nuk ėshtė perfekt, procedurat tona janė me mangėsi, tė gjitha kėto duhet tė kishin gjetur zgjidhje paraprake nėpėrmjet ligjit. Fakti qė legjislacioni ynė nuk ėshtė perfekt, ligjet janė me kontradiksion me njėri-tjetrin dhe ndodhi kjo qė u pėrjetua nga tė gjithė. Por, nuk kishte rrugė tjetėr, mendoj unė.

A ka hapėsira ligjore pėr rigjykim tė Mediut dhe cilat mund tė jenė ato?
Ka. Duhet tė kėrkojnė heqjen e imunitetit dhe tė vazhdojė rigjykimi. Prokuroria duhet tė kėrkojė heqjen e imunitetit dhe tė vazhdojė sėrish gjykimi.

Nė kėtė situatė, a duhet tė ndėrhyje Presidenti i Republikės nė cilėsitė e Kryetarit tė Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė, e nėse po, si mund tė ndėrhyjė?
Jo, Presidenti i Republikės nuk mund tė ndėrhyjė dot nė kėtė rast.

Dyshja Mediu-Basha nė qeveri shikohet si sfidė e Berishės ndaj opozitės dhe shumicės sė opinionit nė vend, apo si mundėsi pėr tė mbrojtur veten nė aferat pėr korrupsion pėr tė cilat akuzohet vetė Berisha?
Kam pėrshtypjen se ka shumė gjėra brenda. Nuk ėshtė ēėshtja aq e thjeshtė, janė interesa nė njė krah, por edhe injorancė nė krahun tjetėr. Ėshtė arkaizėm pėr njė qeverisje moderne qė tė veprojė kėshtu, por ja qė ky ėshtė rasti shqiptar, nuk kemi ēfarė t'i bėjmė. Ky ėshtė njė kryeministėr i cili pėr faktin qė manipulon votat, natyrisht qė nuk ndjen pėrgjegjėsi ndaj popullit tė vet. Por, mendoj se ka ardhur koha qė forca do tė vendosi nė vend gjėrat.

Tashmė nė politikėn amorfe shqiptare, bashkėpunimi i kundėrshtarėve Berisha-Meta u vlerėsua si befasi. Sipas jush, a mendoni se nė kėtė bashkėjetesė ėshtė "dora" e Nanos dhe ambicia e tij e pėrfolur pėr t'u bėrė President?
Jo, nuk besoj. Ėshtė njė interes dypalėsh mes kreut tė qeverisė, Sali Berisha dhe liderit tė Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, Ilir Meta. Ndryshe nuk bėhej dot qeveria. Ai (Meta) i dha tė drejtėn e qeverisė, ky (Berisha) i dha tė drejtėn e posteve, ėshtė e njėjta situatė si nė ēdo aferė. Si nė ēdo aferė, dhe kjo ėshtė njė lidhje biznesi, mė jep tė tė jap. Me 70 deputetė nuk bėhej dot maxhoranca. Ilir Meta i dha maxhorancėn dhe i mori beneficėn e kėsaj. Kaq kemi deri kėtu. E rėndėsishme ėshtė tė mendojnė sesi do tė qeverisin kėta tė dy. Kjo duhet pritur. E megjithatė, nuk ma ha mendja se duhet pritur qė kjo qeveri ta kapė vjeshtėn. Dy kushtet qė u thashė me sipėr do t'i shikoni qė do tė spikasin shumė shpejt.

Nė kėtė kuadėr, kundėrshtarėt e Ramės nė PS (Blushi, Malaj...), kėrkojnė rinovimin e PS-sė, apo kanė qėllime personale apo tė njė grupi tė caktuar?
Nuk di ēfarė tė them. Fakte nė kėtė rast nuk kemi. Nė funksion tė rrėzimit tė qeverisė 'Berisha' dhe tė manipulimeve zgjedhore luajnė gabim, se luajnė nė favor tė Berishės. Ėshtė naiviteti apo ėshtė intencioni, kėtė nuk e di. Qė tė dyja janė tė barazvlefshme pėr politikėn.
Jeni shprehur se "opozita ka tė drejtė tė kėrkojė numėrimin e votave", gjė e cila kundėrshtohet prerė nga Berisha e Meta. Sipas jush, a mjafton ky motiv pėr tė pėrligjur bojkotin e shpallur tė Parlamentit?
Unė kam deklaruar qė bojkoti ėshtė me vlerė, ėshtė akt me vlerė dhe e konsideroj si tė vetmen zgjidhje pėr tė rikthyer shpresėn se do tė vendoset demokracia nė Shqipėri. Duhen hapur kutitė.

Si e shikon veten Ngjela dhe partia e tij nė kėtė situatė qė po kalon vendi? A ekziston mundėsia e njė bashkėpunimi (qoftė dhe tė pėrkohshėm) me partitė e majta qė mbėshtesin Ramėn pėr problemin e zgjedhjeve tė fundit parlamentare dhe legjitimitetin e Parlamentit e qeverisė?
Duhet tė jemi realist, ne jemi forcė opozitare, pavarėsisht nga sensi, siē e kėrkojmė ne, e kėrkojnė si tė majtėt edhe tė djathtėt hapjen e kutive. Duhet tė kuptojmė qė Partia Ligj dhe Drejtėsi, qė pėrfaqėsoj unė, nuk ka gjė nė dorė pėr tė ndryshuar gjendjen, as pėr tė krijuar rinumėrimin e votave, as pėr tė rivendosur drejtėsinė nė funksion tė procesit zgjedhor. Ata janė parti e madhe, kanė 65 deputetė dhe prandaj unė i kam pėrkrahur. Tė mos qenit nė Parlament dhe tė mos folurit nga foltorja e Parlamentit na largon diēka, mė largon mua, por qė gjithsesi unė do tė vazhdoj jetėn time politike. Unė do tė vazhdojė tė pėrkrah idenė se nė qoftė se opozita nuk hyn nė Kuvend pėr dy muaj, dy muaj e gjysmė, kjo qeveri nuk mund tė rezistojė mė.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

Spartak Ngjela:Afera Berisha-Meta do tė dėshtojė ne vjeshte. Rat1010 Online
Spartak Ngjela:Afera Berisha-Meta do tė dėshtojė ne vjeshte. Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 32
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10025

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi