Kufiri detar, ja testi qė vėrteton “dhurimin”

Shko poshtė

Kufiri detar, ja testi qė vėrteton “dhurimin” Empty Kufiri detar, ja testi qė vėrteton “dhurimin”

Mesazh nga Andi prej 2009-11-03, 23:31

Nė njė analizė Prof.Asc.Dr Myslim Pashaj sjell argumente tė reja qė pėrforcojnė konkluzionin se marrėveshja shqiptaro-greke pėr pėrcaktimin e kufirit detar cėnon rėndė sovranitetin tonė territorial. Argumenti ku Pashaj kapet fort pėr tė pėrforcuar konkluzionin nė fjalė, ėshtė pikėrisht koncepti i proporcionalitetit qė pėrdoret si test pėr barazinė e brigjeve tė dy shteteve nga vija kufitare.

"Si test pėr BARAZINĖ pėrdoret koncepti i PROPORCIONALITETIT = PĖRPJESTUESHMĖRISĖ. Ky test trajton raportin e ujėrave tė pėrfituara nga pėrcaktimi i kufijve tė shtrat-detit kontinental (sipėrfaqes ujore detare) krahasuar me raportin e vijės bregdetare relevante tė tė dy shteteve", citon profesori.
Ky test trajton, raportin e ujėrave tė pėrfituara nga pėrcaktimi i kufijve tė shtrat-detit kontinental (sipėrfaqes ujore detare) krahasuar me raportin e vijės bregdetare relevante tė tė dy shteteve. Duke e aplikuar kėtė test, nė rastin e marrėveshjes shqiptaro-greke pėr pėrcaktimin e kufirit detar, Pashaj arrin nė konkluzionin se Shqipėria pėr 1 km bregdet pėrfiton 10.2 km2 shtrat-det dhe ujėra detarė, ndėrkohė qė Greqia pėr 1 km bregdet pėrfiton 17.9 km2 shtrat-det dhe ujėra detarė. Pra sikundėr shihet nga kjo marrėveshje, Shqipėria del e humbur. Nė hapje tė analizės sė tij, Prof.Asc.Dr. Myslim Pashaj i referohet njė sėrė rastesh tė praktikės botėrore nė procesin e ndarjes sė kufirit detar mes shteteve tė ndryshme, tė cilat pėrdorin testin e barazisė pėr tė verifikuar nėse nga pėrcaktimi i vijės ndarėse nė det, raporti i ujėrave tė pėrfituara nga pėrcaktimi i kufijve tė shtrat-detit kontinental krahasuar me raportin e vijės bregdetare relevante tė tė dy shteteve, ėshtė apo jo i barabartė.

Ne fund te analizes, Pashaj thekson se "ky test ėshtė pėrdorur gjerėsisht nga Gjykata Ndėrkombėtare pėr gjykime tė ēėshtjeve tė Ndarjes sė Kufijve Detarė".

Pakti
Marrėveshja pėr ujrat detare me Greqinė qė u firmos mes dy qeverive nė prill tė kėtij viti u bė e njohur qė pas publikimit tė fakteve tronditėse nga Gazeta Shqiptare dhe TVNews24. Gazeta Shqiptare" ka qenė e para e pėrditshme nė vendin tonė qė arriti tė zbardhė qysh nė 26 prill 2009, faktin tronditės qė fshihet nė marrėveshjen shqiptaro-greke "Pėr delimitimin e zonave pėrkatėse tė shelfit kontinental dhe zonave tė tjera detare qė i pėrkasin nė bazė tė sė drejtės ndėrkombėtare". Sipas zbulimit, mėsohet me fakte se Marrėveshja cėnon ujėrat kombėtare nė detin Jon me rreth 354.4 km2, tė cilat i “dhurohen” fqinjit tonė jugor, Greqisė.

Nje muaj mė parė edhe ushtarėkėt shqiptarė dhe disa shoqata nė vend i kėrkuan kuvendit mosratifikimin e marrėveshjes shqiptaro-greke pėr delimitimin e kufijve detarė.
ė datėn 25 shtator, Komisioni Parlamentar i Ligjeve e miratoi kėtė marrėveshje. Por, nė datėn 15 tetor 2009, Parlamenti shtyu pa afat ratifikimin e marrėveshjes pėr pėrcaktimin e kufirit detar mes Shqipėrisė dhe Greqisė pas presionit mediatik nė rritje tė "Gazeta Shqiptare". E parashikuar pėr tė kaluar nė seancėn plenare tė sė hėnės nė datėn 19 tetor, marrėveshja tanimė nuk ekziston nė axhendėn parlamentare.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

Kufiri detar, ja testi qė vėrteton “dhurimin” Rat1010 Online
Kufiri detar, ja testi qė vėrteton “dhurimin” Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 32
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10017

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi