Topi feste me Ramen e Berishen.

Shko poshtė

Topi feste me Ramen e Berishen. Empty Topi feste me Ramen e Berishen.

Mesazh nga Andi prej 2009-11-29, 21:07

Data 28 nėntor, pėr herė tė parė bashkoi tė gjithė personalitet, politikanėt, intelektualėt, gazetarėt por edhe trupin diplomatic te Presidenti I Repunblikės.

Si rrallė mė parė, pallati I Brigadave u bllokua dje nga tė gjithė. Ishte kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli, kryeministri Sali Berisha, kreu I Partisė Socialiste Edi Rama, madje edhe ish presidenti Rexhep Meidani, I cili pėr tė parėn herė nė vitet qė Topi ėshtė zgjedhur si president, hynte nė Pallatin e Brigadave.
Por ajo qė tė binte nė sy gjatė ditės sė djeshme ishte pikėrisht mungesa e takimeve mes kryeministrit Sali Berisha me socialistėt. Grupi parlamentar I Partisė Socialiste pothuajse kishte shkuar I gjithi nė festėn e organizuar nga presidenti, por ata qėndronin tė gjithė sė bashku, dhe tek tuk, takonin edhe ambasadorėt. Ndėrkaq. Edi Rama I cili ka mbėrritur nė kėtė ceromoni pak mė vonė se tė tjerėt, kur ndėrkaq, Presidenti Bamir Topi e kishte mbaruar fjalėn e vet tė rastit.
Sali Berisha, u soll pėrgjatė gjithė kohės nė sallėn e tejmbushur me njerėz. Porn ė asnjė rast, asnjė socialist nuk u takua me kreun e maxhorancės.
“Nuk duan socialistėt tė mė takojnė. Mė largohen. Mė hapin rrugėn. Kanė frikė tė mė takojnė” ishin deklaratat e Berishės sa herė afrohej rreth ndonjė grupi socialist dhe ata nuk flisnin e nuk trokisnin gotat me kryeministrin.

Por I njėjti reagim vinte edhe nga deputetėt e opozitės. “Mė mirė tė kthejmė kurrizin, nuk duam tė trokasim gotat me tė” ishin deklaratat e deputetėve pa mandat tė opozitės. Ndėrkohė Edi Rama pjesėn mė tė madhe tė kohės e ka kaluar mes grupit tė analistėve e gazetarėve, dhe vetėm pėr disa caste shkėmbeu disa fjalė edhe me presidentin e Republikės Bamir Topi.
“Nuk ka zgjidhje situata, ėshtė shumė keq. Nėse opozita nuk shkon nė parlament, do tė kemi zgjedhje tė parakohshme, tė cilat mund tė zhvillohen nė tė njėjtėn kohė me zgjedhjet lokale” ėshtė prognoza qė tė jep gjatė bisedave ish presidenti I parė pluralist I vendit Ramiz Alia. Ndėrsa Berisha, derisa ikėn, vazhdon tė kėrkojė tė trokasė gotėn me ndonjė socialist.

Deklarata
Presidenti I Republikės gjatė fjalės sė tij nė hapjen e ceremonisė, theksoi se kjo ėshtė data e ringjalljes sė kombit shqiptar. “Jam shumė i gėzuar dhe i nderuar qė takohemi sėrish pėr tė kujtuar ditėn tonė tė Pavarėsisė, festėn tonė kombėtare. Nė historinė e njerėzimit, por sidomos nė historinė e njė kombi, ka data qė tregohen dhe pėr to flitet nė mėnyra tė ndryshme, por pėr kombin shqiptar 28 Nėntori ėshtė njė ditė e veēantė dhe na mbledh tė gjithėve pėr tė festuar sipas njė mėnyre tė vetme. Me dėshirėn e madhe pėr njė Shqipėri mė tė fortė, pėr njė tė ardhme mė tė bukur pėr tė gjithė shqiptarėt dhe me besimin pėr njė botė mė tė mirė, ju uroj tė gjithėve: Gėzuar Festėn Kombėtare tė Shqipėrisė! Gėzuar Ditėn e Pavarėsisė dhe tė Flamurit! Ditėn e Ēlirimit!
Rroftė Shqipėria dhe shqiptarėt!” - u shpreh Topi. Mandej ai theksoi se, “sfidat e Shqipėrisė janė ende shumė tė mėdha”, ndėrsa nėnvizoi se sot mė shumė se kurrė, pėrpos urimeve tė rastit, ajo qė vlen mė tepėr ėshtė qė qeveria me opozitėn tė punojnė bashkė nė tė mirė tė Shqipėrisė. “Ėshtė e natyrshme qė Shqipėria sot nuk ėshtė ajo e vitit 1912, as ajo e vitit 1990, por sfidat e saj janė ende shumė tė mėdha. Pėrpos urimeve tė rastit, do tė dėshiroja me gjithė zemėr qė tė kishim njė Kuvend ku sa qeveria, aq dhe opozita t’i pėrvisheshin punės pėr tė ballafaquar opsionet e tyre politike nė tė mirė dhe nė interes tė vendit dhe tė qytetarėve tė tij”, - theksoi Presidenti Topi.
Ndėekaq festa u mbyll pas disa orėsh, si rrallė herė mė parė u mblodhėn tė gjithė sė bashku, porn ė njė klimė tejet tė tensionuar.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

Topi feste me Ramen e Berishen. Rat1010 Online
Topi feste me Ramen e Berishen. Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 32
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10025

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi