Shqipėri, shėnohet viktima e parė e AH1N1

Shko poshtė

Shqipėri, shėnohet viktima e parė e AH1N1 Empty Shqipėri, shėnohet viktima e parė e AH1N1

Mesazh nga Andi prej 2009-12-04, 00:48

TIRANE- Ministria e Shendetesise konfirmon se njė 57 vjecar me origjinė nga Sukthi i Durrėsit ėshtė viktima e parė e virusit AH1N1 nė Shqipėri.

I moshuari kishte mbėrritur me urgjencė nga shėrbimi i terapisė intensive i Spitalit tė Durrėsit dhe ishte hospitalizuar nė Spitalin Universitar tė Sėmundjeve Pulmonare “Shefqet Ndroqi”.

Mėsohet se viktima vuante prej shumė kohėsh nga tumori beninj i prostates si dhe kishte kaluar edhe Infarkt Miokardi tė njė forme tė agravuar, megjithatė shkaku i vdekjes sė tij ka qenė infeksioni me virusin A H1N1.

“Diagnoza e infeksionit me A H1N1 u konfirmuar brenda ditės pas analizeave virologjike tė realizuara ne laboratorin e virologjise nė ISHP.”- thuhet nė njoftimin pėr shtyp tė Ministrisė sė Shėndetėsisė.

Nga sot Shqipėria futet nė listėn pozitive tė vendeve me vdekje nga A H1N1.

Duke sjellė nė vėmendjen se rrezikshmėria e infeksionit nga virusi i ri pandemik A H1N1 ėshtė vecanėrisht e lartė nė pacientet me sėmundje kronike tė zemrės, tė mushkėrive apo dhe me tumore Ministria e Shendetesise kėshillon "tė gjithe grupet e popullatės tė konsideruara si grupe risku nga OBSH,dhe vecanėrisht tė sėmuret kronikė tė tregojne kujdes maksimal duke u konsultuar e kėrkuar ndihmėn mjekesore nė familje nga mjeku i familjes apo specialist nė cdo rast qė kanė shenjat klinike qofte edhe tė njė gripi tė zakonshėm, pasi sic jeni ne dijeni rastet e infektuara me influence stinore apo me gripin e zakonshėm po shtohen me ritme te shpejta cdo ditė. Ministria kėshillon gjithashtu evitimin nė maksimum tė mjediseve tė mbi frekuentuara."

Muaji nėntor, ka qenė dhe muaj ku ėshtė shėnuar numri i rasteve mė tė shumta me gripin e derrit. Statistikat nga Ministria e Shėndetėsisė flasin pėr rreth 200 tė infektuar nga virusi i gripit tė derrit. Mosha mesatare e rasteve tė prekura nė total ėshtė 21 vjeē ndėrsa e rasteve tė ditėve tė fundit ėshtė 17.5 vjeē. Shumica dėrrmuese e rasteve janė konfirmuar nė kryeqytet.
(s.g/BalkanWeb)

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

Shqipėri, shėnohet viktima e parė e AH1N1 Rat1010 Online
Shqipėri, shėnohet viktima e parė e AH1N1 Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 32
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10019

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi