10 njerezit me te kerkuar ne bote.....

Shko poshtė

10 njerezit me te kerkuar ne bote..... Empty 10 njerezit me te kerkuar ne bote.....

Mesazh nga NEO prej 2008-05-14, 22:45

Gjithe bota eshte "sheshi i lojerave" te organizatave kriminale. Hajdutet dhe banditet me te keqij kane gjetur anen e erret te globalizimit, duke shfrytezuar te njejtat teknologji qe e bejne token te duket e vogel dhe te pershtatshme per tregti. Ato kane leshuar nje vale te paprecedent krimesh qe eshte me te vertete e pakufi. Me pak hierarkike dhe duke vepruar nepermjet rrjeteve te pakapshme, bandat e sotme kriminale jane ne gjendje te perfitojne nga cdo mundesi e re.
Ato vjedhin, pastrojne para, bejne kontrabande dhe vrasin ne shkalle boterore, duke punuar me partnere te ndryshem dhe duke u shpetuar detyrimeve ligjore. Konvergjenca me trazuese e gjithe kesaj: shkrirja e aktivitetit kriminal me terrorizmin e dhunshem. Nuk eshte habi qe Osama Bin Laden eshte i pari ne listen e "Forbes" te 10 njerezve me te kerkuar ne bote. Njeriu me i kerkuar ne bote mendohet se fshihet ne Pakistan. Presidenti amerikan, George W. Bush ka thene se Bin Laden kerkohet, i vdekur ose i gjalle. Por, per gjashte vite, Bin Laden ka mundur t'i rreshqase kerkimit me te madh te organizuar ne ndjekje te nje njeriu, ne historine nderkombetare, duke qendruar ne zonat rurale ne kufirin mes Afganistanit e Pakistanit. Bin Laden, lideri i Al-Kaedes eshte akuzuar nga gjykata federal ne Nju Jork, per bombardimin e ambasadave amerikane ne Kenia dhe Tanzani, ku u vrane me shume se 200 njerez. Bin Laden eshte bere pergjegjes edhe per sulmet e 11 shtatorit 2001 ne SHBA. Departamenti i Shtetit Amerikan ka vene nje shperblim 25 milione dollare per koken e tij. Te tjeret ne liste mund te mos jene aq te njohur. Nder to eshte dhe Joaquin Guzman. Trafikanti me i fuqishem i droges ne Meksike ka marre "famen" e trafikantit te dikurshem kolumbian, Pablo Escobar. Guzman, i njohur si "el Chapo", apo "shkurtabiqi" drejton kartelin e "Sinaloa", i specializuar ne importimin e kokaines nga Kolumbia dhe ne trafikimin e saj ne SHBA, shpeshhere nepermjet tuneleve. I pameshirshem dhe i vendosur, Guzman ka arritur te fitoje terren pas nje beteje te pergjakshme per pushtet ne Meksike, mbi korridoret e transportit drejt SHBA-se, ku kane ngelur mijera vete te vdekur. Pasi gjykatat meksikane vendosen qe ai mund te ekstradohej ne SHBA ne vitin 2001, Guzman u arratis nga burgu ne nje kamion rrobash te palara. Ajo cfare kane te perbashket te gjithe eshte se krimet e tyre te kryera ne nivel kombetar apo nderkombetare kane pasur nje domethenie te tille, saqe duhej te ndiqeshin boterisht.


Osama Bin Laden

Njeriu me i kerkuar ne bote mendohet se fshihet ne Pakistan. Presidenti amerikan, George W. Bush ka thene se Bin Laden kerkohet, i vdekur ose i gjalle. Por, per gjashte vite, Bin Laden ka mundur t'i rreshqase kerkimit me te madh te organizuar ne ndjekje te nje njeriu, ne historine nderkombetare, duke qendruar ne zonat rurale ne kufirin mes Afganistanit e Pakistanit. Bin Laden, lideri i Al-Kaedes eshte akuzuar nga gjykata federal ne Nju Jork, per bombardimin e ambasadave amerikane ne Kenia dhe Tanzani, ku u vrane me shume se 200 njerez. Bin Laden eshte bere pergjegjes edhe per sulmet e 11 shtatorit 2001 ne SHBA. Departamenti i Shtetit Amerikan ka vene nje shperblim 25 milione dollare per koken e tij.

Joaquin Guzman

Trafikanti me i fuqishem i droges ne Meksike ka marre "famen" e trafikantit te dikurshem kolumbian, Pablo Escobar. Guzman, i njohur si "el Chapo", apo "shkurtabiqi" drejton kartelin e "Sinaloa", i specializuar ne importimin e kokaines nga Kolumbia dhe ne trafikimin e saj ne SHBA, shpeshhere nepermjet tuneleve. I pameshirshem dhe i vendosur, Guzman ka arritur te fitoje terren pas nje beteje te pergjakshme per pushtet ne Meksike, mbi korridoret e transportit drejt SHBA-se, ku kane ngelur mijera vete te vdekur. Pasi gjykatat meksikane vendosen qe ai mund te ekstradohej ne SHBA ne vitin 2001, Guzman u arratis nga burgu ne nje kamion rrobash te palara. Qe atehere autoritetet nuk kane arritur ta kapin.

Alimzhan Tokhtakhounov

Tokhtakhounov, nga Uzbekistani eshte fytyra e re e mafiozit rus, sidomos qekur Semion Mogilevisch u arrestua ne fillim te ketij viti. Tokhtakhounov njihet si "Taiwanchik" per shkak te tipareve te tija aziatike. Qeveria amerikane e konsideron ate nje "figure te madhe ne krimin e organizuar euro-aziatik", i cili eshte perfshire ne "shperndarje droge, shitje ilegale armesh dhe trafikim i automjeteve te vjedhura". Ai dyshohet se ka dhene ryshfete ne gjithcka ne Utah, nga konkurset e bukurise e deri tek lojerat sportive. Ne vitin 2002, qeveria amerikane e akuzoi ate se i kishte dhene ryshfet anetareve te jurise te patinazhit artistik, qe te votonin ne favor te skuadres franceze.

Dawood Ibrahim Kaskar

Njeriu me i kerkuar i Indise, drejton "D-Company" nje grup krimi i organizuar me baze ne Mumbai. Ky djale polici, mbikeqyr nje perandori kriminale te perfshire ne te gjithe llojet e aktiviteteve nderkombetare, duke perfshire trafikun e droges, falsifikimin, kontrabanden e armeve dhe vrasjet. Ibrahimi dyshohet se ka organizuar shperthimet e Bombeit ne vitin 1993, ku mbeten rreth 257 vete te vrare dhe 713 te plagosur. Ai mendohet se ka lidhje me Al-Kaeden. SHBA e kane deklaruar ate terrorist boteror dhe OKB-ja ka tentuar te ngrije asetet e tij. Edhe pse qeveria e Pakistanit e mohon, Ibrahimi 52-vjecar mund te ndodhet pikerisht ne kete vend. Mendohet se ai ka lidhje te ngushta me Sherbimet e Inteligjences se Pakistanit dhe se gjithashtu ka kryer operacione plastike per te ndryshuar paraqitjen.

Matteo Messina Denaro

Rrjeti me i famshem i krimit te organizuar ne bote vazhdon te jete i fuqishem dhe anetari me i famshem dhe i frikshem, i cili ndodhet ne arrati eshte Denaro, i njohur gjithashtu edhe si "Diabolic". Pleiboi i mafies italiane, Denaro, njihet per stilin e jeteses se dhene pas kenaqesise, pasionin e tij per makinen "Porche" dhe marken e ores "Rolex". Ai mendohet se ka marre persiper veprimet e mafies ne periudhen qe preku organizaten mafioze "Cosa Nostra", ku u arrestuan disa prej lidereve te saj. Nder anetaret me te njohur qe u arrestuan ishte Bernardo Provenzano, i cili mundi te kapej nga autoritetet italiane ne vitin 2006. Denaro luajti nje rol te rendesishem ne fushaten e "Cosa Nostra" ne vitin 1993.

Felicien Kabuga

Njeriu me i kerkuar ne Afrike akuzohet se eshte personi kryesor qe qendron pas nje prej gjenocideve me te tmerrshme ne historine njerezore. Gjykata Nderkombetare e Krimeve per Ruanden po e kerkon Kabuga-n per "shkelje serioze nen Konventen e Gjeneves 1949, krime kunder njerezimit dhe gjenocid", ne lidhje me masakren e bmi 800 mije grave, burrave dhe femijeve nga Ruanda ne 100 dite terrori ne vitin 1994. Biznesmeni i pasur akuzohet se ka regjistruar grupet guerile Hutu qe kane kryer vrasjet. Stacioni radiofonik i Kabuga perhapte ideologjine ekstremiste Hutu dhe ka nxitur dhunen ndaj popullsise Tutsi ne Ruande. Ai gjithashtu ka furnizuar me arme, uniforma dhe transportim trupat. Kabuga eshte larguar nga Ruanda dhe mendohet se eshte diku ne Afrike.

Pedro Antonio Marin

I njohur si Manuel Marulanda, Marin eshte lideri afatgjate i "Fuerzas Armadas Revolucionaria Colombia" apo "FARC", nje grup marksist, i themeluar ne vitin 1960 duke marre shkas nga figura e Fidel Kastros. Marin akuzohet tashme per sipermarrje ne biznesin e droges dhe aktivitete te tjera kriminale, si rrembimet per te marre shperblim. Qeveria amerikane, e cila e ka cilesuar tashme "Fuerzas Armadas Revolucionaria Colombia", si nje grup terrorist, ka thene se ky grup kontrollon pjesen me te madhe e prodhimit te kokaines kolumbiane dhe furnizimin e gjysmes se tregut boteror te kesaj lende narkotike. Qeveria amerikane ka vendosur nje shperblim prej 5 milione dollaresh per Marin.

Joseph Kony

Kony eshte kreu i "Lord's Resistasnce Army", nje grup gueriles qe po perpiqet per te stabilizuar nje qeveri teokratike ne Ugande, duke perdorur menyra brutale. Nen Kony-n, "Lord's Resistasnce Army" ka zhvendosur 2 milione njerez dhe ka krijuar shkallen me te larte te rrembimit te femijeve ne bote. Kony ka urdheruar rrembimin e rreth 60 mije njerezve, duke perfshire 30 mije femije, duke i detyruar ato te luftojne ne fushaten e tij te vrasjeve, perdhunimeve, gjymtimeve dhe skllaverise seksuale. Mendohet se ai i detyron femijet te vrasin prinderit e tyre, si pjese e fillimit te pjesemarrjes ne grupin e tij. Gjykata Nderkombetare e Krimeve ka leshuar nje urdher arresti me 33 akuza.

James "Whitey" Bulger

Bulger eshte lideri i bandes "Winter Hill Gang", nje familje kriminale amerikano-irlandeze me baze ne Boston, e cila kontrollon tregtine ilegale te droges dhe grupet e zhvatjes ne jug te Bostonit. Bulger ka deshmuar se sa e veshtire mund te jete per te kapur nje kriminel. FBI-ja e ka ndjekur Bulger per me shume se nje dekade per rolin e tij ne shume vrasje. Pasuria e tij vleresohet te jete nga 30-50 milione dollare dhe mendohet se ka lidhje me sipermarrje te medha kriminale ne Ameriken e Veriut dhe Evrope, duke perfshire ketu dhe Ushtrine Republikane Irlandeze. 78-vjecari perdor pasurine dhe kontaktet per te mos rene ne dore te autoriteteve dhe mendohet se me te ne arrati eshte dhe e dashura e tij. FBI-ja ka vene nje shperblim 1 milione dollare per te.

Omid Tahvili

Tahvili eshte boshti kryesor i nje familjeje krimi te organizuar persiane ne Kanada. Familja eshte e lidhur me Triadat dhe grupe te tjera kriminale boterore. I njohur si Nino, Tahvili doli qete-qete nga dyert e nje burgu te sigurise se larte ne British Kolumbia, ne nentor, pasi u premtoi dy rojeve nga 50 mije dollare. Ai pritej te dilte ne gjyq pasi ishte denuar per rrembim dhe perdhunim. Tahvili, 57-vjec kishte tortuar te afermen e nje personi, per te cilin dyshonte se i kishte vjedhur 500 mije dollare te parave te tij te droges. Qeveria amerikane e kerkon ate per nje biznes mashtrues te shitjeve nepermjet televizionet qe u ka zhvatur me shume se 3 milione dollare te moshuarve amerikane.
avatar
NEO
Ekspert
Ekspert

10 njerezit me te kerkuar ne bote..... Rat1010 Online
10 njerezit me te kerkuar ne bote..... Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 35
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7998

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

10 njerezit me te kerkuar ne bote..... Empty Re: 10 njerezit me te kerkuar ne bote.....

Mesazh nga Vizitor prej 2008-05-15, 21:14

Matteo Messina Denaro

10 njerezit me te kerkuar ne bote..... MessinaDenaroMatteo12b
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

10 njerezit me te kerkuar ne bote..... Empty Re: 10 njerezit me te kerkuar ne bote.....

Mesazh nga Chrysa prej 2008-05-28, 19:03

HARROVE ME THONE QE JAM DHE UN Razz
Chrysa
Chrysa

10 njerezit me te kerkuar ne bote..... Rat1010 Online
10 njerezit me te kerkuar ne bote..... Rot10 Offline

Female
Numri i postimeve : 898
Age : 29
Vendodhja : Greece
Koha e lire : pc, friends, cinema, music etc
Puna : studente
Registration date : 20/05/2008
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 4
<b>Kredite</b> Kredite : 4237

http://sailormoon.forum.st

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

10 njerezit me te kerkuar ne bote..... Empty Re: 10 njerezit me te kerkuar ne bote.....

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi