Shkodra merr ēmimin e parė tė Festivalit Folklorik 2009

2 posters

Shko poshtė

Shkodra merr ēmimin e parė tė Festivalit Folklorik 2009 Empty Shkodra merr ēmimin e parė tė Festivalit Folklorik 2009

Mesazh nga Andi 2009-10-03, 03:04

• Juria e Festivalit vlerėsoi me ēmimin e parė Qarkun e Shkodrės; me ēmime tė dyta qarkun e Gjirokastrės dhe Grupi Kosova 2; me ēmim tė tretė Qarku i Elbasanit dhe i Lezhės. Festivali Folklorik i Gjirokastrės ėshtė njė nga evenimentet mė tė rėndėsishėm jo vetėm nė fushėn e folkorit

GJIROKASTĖR- Qarku i Shkodrės u shpall fitues i edicionit tė 9-tė, tė Festivalit Kombėtar Folklorik Gjirokastėr 2009 nė mbyllje tė koncerteve 6-ditore nė kėshtjellėn e lashtė tė qytetit, mes qindra spektatorėve, grupeve pjesėmarrėse, ekspertė, etj.
Nė skenėn e madhe tė festivalit u ngjitėn edhe artistėt profesionistė tė Ansamblit Kombėtar tė Kėngėve dhe Valleve Popullore tė Tiranės dhe tė qarqeve tė tjera nė vend.

Cmimet
Juria e Festivalit vlerėsoi me ēmimin e parė Qarkun e Shkodrės; me ēmime tė dyta qarkun e Gjirokastrės dhe Grupi Kosova 2; me ēmim tė tretė Qarku i Elbasanit dhe i Lezhės.
Me ēmime pėr grupe zhanresh u nderuan si orkestra mė e mirė nė veglat tradiconale Qarku i Dibrės me Orkestrėn e Matit, pėr sazet orkestrina e muzikės popullore qytetare tė Qarkut tė Korēės, pėr iso-polifoninė labe Grupi i Vlorės; pėr iso-polifoninė toske Qarku i Beratit pėr Iso-polifoninė e Skraparit; pėr ritualin mė tė mirė i festivalit folklorik kombėtar Qarku i Tiranės, pėr vallen mė tė mirė tė burrave Qarku i Fierit me Vallen e Brezave, pėr grupin mė tė mirė tė valleve tė grave Qarku i Durrėsit me vallen e Fluturave, pėr paraqitjen mė tė mirė tė veshjeve popullore Grupi i Kukėsit dhe pėr diversitetin kulturor Vallja e Dropullit, Grupi i Gjirokastrės.

Ēmimin e parė pėr individė e morėn rapsodėt mė tė mirė tė FFK, Sherif Dervishi dhe Myfterin Uka (Dibėr); Intepretuesi mė i mirė e FFK, Benis Lekdodaj me vallen Ēame ((Vlorė); Lahutari mė i mirė i FFK, 99 vjecari Gjok Nanaj, Lezhė; pėr kėngėtimin e "kėngė majekrahut" Grupi i Tropojės; pėr instrumentisti mė tė mirė tė FFK nė (aerofone) Zog Sheta, si instrumentisti mė i mirė i FFK nė (kordofone) Aurel Qirio, kėngėtarja mė e mirė e FFK, Eleni Mėrkuri i grupit tė Himarės, (Vlorė) dhe kėngėtari mė i mirė i FFK, Veiz Koēiu i grupit tė Lazaratit (Gjirokastėr).
Natėn e fundit konkuruan grupet e Qarkut tė Dibrės, Grupi III i Kosovės dhe grupi i qarkut tė Gjirokastrės.

Pjesmarrja
Festivalin Folkorik Kombėtar morrėn pjesė 24 grupe nga 12 qarqe tė vendit, 6 prej tė cilave grupe artistike jashtė konkurimit, ansamble folklorike nga shqiptarėt nė Kosovė, Maqedoni, Malin e Zi, arbėreshė tė Italisė dhe tė diasporės shqiptare nė SHBA. Pėr 6 ditė me radhė 1200 artistė popullorė shpalosėn para artdashėsve folklorin e pasur tė trevave shqiptare, artin e mrekullueshėm tė thesarit tė trashėgimisė sonė shpirtėrore.
Festivali Folklorik i Gjirokastrės ėshtė njė nga evenimentet mė tė rėndėsishėm jo vetėm nė fushėn e folkorit, por nė gjithė organizimet artistike me shtrirje mbarėkombėtare. Duke qenė i tillė, ai ka krijuar njė traditė tė pasur, e cila ndėr vite e dekada ka ardhur duke u rritur masivisht e cilėsisht.
Festivali i parė Folklorik Kombėtar i Gjirokastrės u zhvillua nė vitin 1968. Pas kėtij festivali, nė kalanė e kėtij qyteti, ēdo pesė vjet u zhvilluan rregullisht kėto manifestime tė papėrsėrishtme tė artit popullor shqiptar deri nė vitin 1988. Vetėm nė vitin 1995, Festivali Folklorik Kombėtar u zhvillua nė kalanė e qytetit tė Beratit, ndėrkohė qė nė vitin 2000 FFK u rikthye pėrsėri nė qytetin e Gjirokastrės.

Festa
Nėn ndriēimin e fishkezjarrėve shumėngjyrėse, pėrfaqėsuesit e grupeve fituese festuan sė bashku me publikun mbylljen e festivalit, qė zbriti mė pas nė ēdo rrugė e sokak tė qytetit qė pėr njė javė pėrjetoi eventin mė tė madh kulturor mbarėkombėtar.
Nė natėn e fundit tė festivalit ishin tė pranishėm zv/kryeministri dhe ministri i Punėve tė Jashtme, Ilir Meta, ministri i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, Ferdinand Xhaferri, i Arsimit dhe Shkencės, Myqerem Tafaj, ambasadori i SHBA nė Tiranė, John. L. Ėithers II, ambasadoria e Francės nė Tiranė, Maryse Daviet, drejtues tė pushtetit vendor tė Gjirokastrės, etj.
Pas ndarjeve tė ēmimeve ministri i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, Ferdinand Xhaferri, pėrshėndeti artistėt dhe organizatorėt dhe deklaroi zyrtarisht tė mbyll Festivalin Folklorik Kombėtar Gjirokastėr 2009.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

Shkodra merr ēmimin e parė tė Festivalit Folklorik 2009 Rat1010 Online
Shkodra merr ēmimin e parė tė Festivalit Folklorik 2009 Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 34
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10668

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shkodra merr ēmimin e parė tė Festivalit Folklorik 2009 Empty Re: Shkodra merr ēmimin e parė tė Festivalit Folklorik 2009

Mesazh nga Bardha 2010-02-18, 21:58

PER KENG FOLKLORIKE SHQUHET JUGU I SHQIPERIS POR JURIA KOT NUK E KA DHEN KETE CMIM SHKODRES ME SIGURI KAN KENDUAR MIRE
Bardha
Bardha

Shkodra merr ēmimin e parė tė Festivalit Folklorik 2009 Rat1010 Online
Shkodra merr ēmimin e parė tė Festivalit Folklorik 2009 Rot10 Offline

Female
Numri i postimeve : 255
Age : 30
Vendodhja : TIRANE
Registration date : 28/01/2010
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 5
<b>Kredite</b> Kredite : 4513

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi