Kokteil (Pijet)

Shko poshtė

Kokteil (Pijet) Empty Kokteil (Pijet)

Mesazh nga Andi 2015-03-15, 16:46

RUMI:
Atmosferė Karaibesh, plazhe tė bardha e plot diell, det i kthjellėt blu… Njė pije, nė aromat e sė cilės fshihet njė shpirt i thellė e ėndėrrues…
Janė tė ndryshme interpretimet qė jepen pėr tė shpjeguar origjinat e fjalės - rum -,por, njė gjė ėshtė e sigurtė: Origjina e kėsaj pijeje ėshtė karaibiane. Rumi ėshtė njė nga pasojat e pushtimit tė Amerikės, ku, nė shekullin XIV, europianėt mbollėn tė parat plantacione tė kallamit tė sheqerit tė sjellė nga Azia. Kolonėt vunė re prodhimin e njė lėngu tė ėmbėl si rezultat i fermentimit tė shurupit tė sheqerit. Distilimi i mėtejshėm i tij dha si rezulat njė pije alkoolike, qė u bė menjėherė e njohur: Kishte lindur Rumi…njė pije pėr tė gjitha stinėt, mė se i nevojshėm nė pėrzierjet e akullta tė verės dhe njė pėrbėrės i nxehtė nė krijimin e atmosferave tė ngrohta dimėrore; pija e sensacioneve romantike e aventureske, qė jo mė kot ėshtė quajtur "pija e piratėve".

Gin Cooler

4 pjesė gin (60 ml)
1/2 luge sheqer
ujė mineral i gazuar
lėkurė limoni
Nė njė gotė tė lartė tė ftohur mė parė, shkrini sheqerin nė gin. Shtoni kubikė akulli dhe mbusheni me ujė mineral. Pėrziejeni dhe dekorojeni me lėkurėn e limonit.

Hummer :

1 oz. Coffee Vodka
1 oz. Rum (i lehte)
2 luge te medha me akullore (cfare ju pelqen me shume, gjithsesi akullorja me vanilje perdoret me shume)

Me pas, pak a shume i perzieni te tera ne blender. Jo shume shpejt dhe gati per te pire

Long Island Beach Tea (10 cl alkohol)

2 cl vodka
2 cl xhin
2 cl contreu ose Triple Sec
2 cl Peach Tree (vodke holandeze nga pjeshka dhe limoni)
4 cl leng limoni

I shtohet edhe leng boronice, dhe e gjitha kjo perzihet ne Hurricane gote me shume akull. Dekorohet me limon.

Long Island Ice Tea (10 cl alkohol)
2 cl vodka
2 cl xhin
2 cl rum
2 cl tekila
2 cl contreau ose Triple Sec
2 cl leng limoni

Vendoset edhe pak "coca cola" apo te njejte pije si ajo. E gjithe kjo, perzihet ne Hurricane gote me shume akull ne te. Dekorimi serish me limon

Zombie (8 cl alkohol)
2 cl rum te eret (Jamaica)
3,5 cl contreau ose Triple Sec
0,5 cl pernod (lloj aperitivi)
2 cl leng limoni
4 cl leng portokalli
1 cl leng nga Lime (lloj portokalli i perzier me limon)
1 cl Grenadine

Tundet dhe shtrydhet ne Hurricane gote dhe shtohen copa akulli te thyera.
Dekorohet me limon, portokall ose qershi.

"Screaming Orgasm"

Nevojiten:

3 cl Cream De Whisky (bailey's)
3 cl Vodka
3 cl Amaretto
3 cl Kahlua

E gjithe kjo perzihet shume ne gote te gjate per kokteje dhe eshte gati per tu servir.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

Kokteil (Pijet) Rat1010 Online
Kokteil (Pijet) Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 34
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10668

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi