Populli mė i lumtur nė botė ėshtė ai i Amerikano Latinėve, ja edhe se ku renditen shqipetaret

Shko poshtė

Populli mė i lumtur nė botė ėshtė ai i Amerikano Latinėve, ja edhe se ku renditen shqipetaret Empty Populli mė i lumtur nė botė ėshtė ai i Amerikano Latinėve, ja edhe se ku renditen shqipetaret

Mesazh nga Andi 2015-03-24, 19:30

Populli mė i lumtur nė botė ėshtė ai i Amerikano Latinėve, ja edhe se ku renditen shqipetaret Lumtur10

Njė nga organizatat mė tė fuqishme tė sondazheve, Gallup, i ka dhėnė pėrgjigje pyetjes se cilėt janė njerėzit mė tė lumtur nė botė. Sipas tij, populli mė i lumtur nė botė ėshtė ai i Amerikano Latinėve.

Ky ėshtė njė sondazh qė kryhet prej dhjetė vitesh dhe pėr herė tė parė vendet e Amerikės Latine, dominojnė dhjetė vendet e para. Pėrvoja tregon se kjo popullsi reflekton mė shumė ndjenja pozitive nė punė, shkollė, familje dhe shoqėri. Listėn e kryeson Paraguaji me 89 pikė, i ndjekur me pikė tė barabarta, 84 nga Kolumbia dhe Ekuadori.

Nė anketimin e kryer pėr Ditėn Ndėrkombėtare tė Lumturisė, u sonduan 143 vende tė botės. 70 pėrqind e tė intervistuarve pohuan se gjatė pyetėsorit ata pėrjetuan momente tė gėzueshme, u ndien tė qetė dhe tė respektuar, ndėrsa 50 pėrqind e tyre, ishin mė pak entuziastė.

Sipas kėtij sondazhi, shqiptarėt janė tė 102 – ėt me 63 pikė, pesė pikė mė shumė tė lumtur se shqiptarėt e Kosovės me 58. Surprizė ėshtė Afganistani. Edhe pse njė vend nė konflikt tė vazhdueshėm, afganėt nuk e kanė humbur shpirtin njerėzor, duke gjetur gėzimin qoftė edhe nė njė pyetėsorė me pesė pyetje tė thjeshta, si pėr shembull keni qeshur shumė dje apo ēfarė ėshtė lumturi pėr ju?

Ndėrkohė vendet tė cilėt raportojnė mė pak ndjenja lumturie janė nė Lindjen e Mesme dhe Afrikėn e Veriut. Mė pak tė lumturit janė turqit me 54 pikė, tunizianėt me 52 dhe tė fundit sudanezėt me 47 pikė.

Nga ky sondazh mund tė mėsojmė shumė edhe pse vendet e Amerikės Latine nuk jetojnė nė kushte tė mira ekonomike, ata e gjejnė lumturinė te thjeshtėsia.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

Populli mė i lumtur nė botė ėshtė ai i Amerikano Latinėve, ja edhe se ku renditen shqipetaret Rat1010 Online
Populli mė i lumtur nė botė ėshtė ai i Amerikano Latinėve, ja edhe se ku renditen shqipetaret Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 34
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10668

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi