Pogradeci turistik

Shko poshtė

 Pogradeci turistik Empty Pogradeci turistik

Mesazh nga Andi 2015-03-29, 20:26

Qetėsi, freski dhe shplodhje. Janė kėto elementėt bazė qė tė injektojnė atmosfera dhe peisazhet nė Pogradec e rrethina, aty ku liqeni i Ohrit ėshtė atraksioni parėsor pėr tė kaluar pushimet.

Nė brigjet e Ohrit, liqenit mė tė thellė tė gadishullit tė Ballkanit, ndėr pikat kryesore turistike shtrihen Pogradeci dhe Tushemishti, tė cilat janė edhe ndalesat e udhėtimit tonė tė radhės.

Nė kėto dy vende ka rreth 30 hotele, pjesa mė e madhe nė Pogradec. Nė qytet cmimet pėrgjithėsisht pėr dhoma
dyshe lėvizin nga 2000-5000 lekė pėr natė, pėrfshirė edhe mėngjesi.

Njė pjesė e mirė e tyre janė pėrgjatė bregut tė liqenit. Plazhet janė ranore dhe njė cadėr me dy shezlonge kushton sipas vendeve, kryesisht nga 200-400 lekė nė ato private, ku ofrohen edhe shėtitje me varkė. Tė tjera janė tė lira.

Sipas banorėve vendas, pushuesit nė Pogradec e pranė tij preferojnė tė shkojnė kryesisht gjatė fundjavės, c’ka con
nė mbushje tė hoteleve gjatė verės, por shpesh edhe nė muajt e ftohtė. Ajo qė vlerėsohet mė shumė ėshtė qetėsia.

“Na pėlqen kėto, vijmė pėr fundjavė. Koha ishte e mirė dhe vendosėm tė vijmė edhe sot”,shprehet njė grua qė ka ardhur bashkė me familjen.

Restorantet, shumė prej tė cilave pėrgjatė Ohrit, kanė pėr bazė kryesisht gatime tradicionale, pėrgjithėsisht peshq nga liqeni dhe kryesisht simbolin e kėtij liqeni, koranin.

Pas plazhit, kur mbėrrin pasditja dhe temperaturat nisin tė bien ndjeshėm, shėtitorja pranė liqenit nis tė popullohet.

Nė krahėt e saj shitės ambulantė tregtojnė misra tė pjekur, apo prodhime mishi ku nuk mungojnė edhe kėrnackat tradicinale.

Ushqime qė mund tė shijohen duke ecur, apo pėr ata qė duan komoditet, tė ulur nė lokalet pėrgjatė shėtitores. Mė pas, nė orėt e mbrėmjes, nė qyetet ka lokale dhe restorante ku luhet muzikė live.

Tushemishti, pėr shkak tė afėrsisė me qyetin e Pogradecit, afro 6 km, ofron tė njėjtat plazhe dhe thuajse tė njėjtat cmime si kėtu dhe nė hotele. Tek kėto tė fundit, kjo zonė ka edhe suita qė kushtojnė 8000 lekė.

Edhe kėtu restorantet kanė tė njėjtin stil me ato tė Pogradecit. Kėto zona, pėrpos qetėsisė, pushuesit i vlerėsojnė edhe pėr cmimet mė tė arsyeshme.


“Mė pėlqen tradita e shqiptarėve, qė janė njerėz mikėpritės. Uji ėshtė pastruar mjaft dhe ka qetėsi. Cmimet janė tė arsyeshme”,
shprehet njė vizitor.

Nė Tushemisht, pranė doganės, gjendet edhe njė kishė e vogel e ndėrtuar me gur. Brenda saj kalon njė pėrrua i
vogėl dhe nga dritarja e saj duket Pogradeci.

Edhe pėr vendin ku gjėndet, njė kishė e bukur po aq sa e lėnė pas dore, pėr tė cilėn mė pak ndoshta do tė bėhej shumė.

Nė zonat e Pogradecit gjėndet njė tjetėr vend pėr t’u vizituar. Njė nga pikat mė interesante tė Pogradecit dhe zonave rreth tij ėshtė Driloni.

Kėtu ka gjelbėrim, ujė, ajėr tė pastėr, panorama tė bukura dhe relaksuese. Driloni pėrgjithėsisht vizitohet nga mėngjesi deri nė pasdite.

Dikush shėtit, dikush luan. Kėtu ka edhe restorante. Pėrpos pushimit, shumė njetėz vijnė pėr tė shijuar peisazhet. Njė mėnyrė mė e mirė ėshtė shėtitja me barkė.

Thuhet se nė kontakt me natyrėn dhe ajrin e pastėr ka mė shumė gjasa qė trupi tė ripėrtėrihet e mendja tė shplodhet.
Vendet kėtu i ofrojnė

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

 Pogradeci turistik Rat1010 Online
 Pogradeci turistik Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 34
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10668

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi