Shkenca: Ja pse europianėt kanė lėkurė tė bardhė

Shko poshtė

Shkenca: Ja pse europianėt kanė lėkurė tė bardhė Empty Shkenca: Ja pse europianėt kanė lėkurė tė bardhė

Mesazh nga Andi 2015-04-05, 08:47

Shkenca: Ja pse europianėt kanė lėkurė tė bardhė Image214

Dihet qė Europa ėshtė vendi i njerėzve me lėkurė tė bardhė dhe nė tė, thuajse asnjė popullsi e asnjė shteti nuk e ka karakteristike apo tė dallueshme lindjen e personave me ngjyrėn e lėkurės tė zezė apo tė verdhė siē ndodh nė kontinente tė tjera si Amerika, Azia apo Afrika.

Sipas revistės "Sience", lėkura e bardhė e europianėve ėshtė zhvilluar gjatė 8 mijė viteve tė fundit, pasi antropologjikisht ata nuk kanė pasur pėrherė kėtė ngjyrė lėkure.

Nė revistė pohohet se emigrantėt e parė qė shtegtuan nga Afrika nė Europė rreth 40 mijė vite mė parė, kishin lėkurėn e errėt pėr shkak tė jetesės sė tyre nė zonėn e rrahur nga dielli nė hemisferėn jugore.

Emigrantėt e mėvonshėm, tė cilėt mbėrritėn nė Europė rreth 8 mijė vite mė parė, u vendosėn nė pjesėn veriore tė kontinentit, ku lėkura e tyre nisi tė pėsonte depigmentin, pra humbjen e pigmentit qė i jep lėkurės ngjyrėn e errėt.

Nė momentin qė ky grup i popullsisė nis tė pėrzihej mes tyre, filluan tė krijoheshin humanėt me lėkurė tė bardhė, flokė tė verdhė dhe sy blu.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

Shkenca: Ja pse europianėt kanė lėkurė tė bardhė Rat1010 Online
Shkenca: Ja pse europianėt kanė lėkurė tė bardhė Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 34
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10668

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi