Toka po bėhet gati t’i takojė alienėt

Shko poshtė

Toka po bėhet gati t’i takojė alienėt Empty Toka po bėhet gati t’i takojė alienėt

Mesazh nga Andi 2015-04-14, 08:30

Toka po bėhet gati t’i takojė alienėt Aliens10

Shefi i shkencėtarėve tė NASA-sė, Ellen Stofan, ka konfirmuar se ne nuk jemi tė vetėm nė kėtė univers dhe se ne do tė takohemi me krijesa tė panjohura mė parė brenda njė apo dy dekadave.

Nga kemi ardhur? Ku jemi duke shkuar? A jemi tė vetėm nė gjithė kėtė hapėsirė? Tė gjitha kėto pyetje do tė keni pėrgjigje shumė shpejtė.

“Unė besoj se do tė kemi indikacione tė fuqishme rreth njė jete pėrtej Tokės nė dekadėn e ardhshme dhe do tė kemi dėshmi definitive nė 10-20 vitet e ardhshme. Ne tashmė e dimė se ku tė shikojmė, si tė shikojmė dhe nė shumicėn e rasteve ne tashmė e kemi edhe teknologjinė e cila do tė na ndihmojė qė ta arrijmė qėllimin. Dhe kėshtu, unė mendoj se ne jemi nė rrugė tė mirė drejt takimit me alienėt.”, tha Stofan nė njė panel publik nė Uashington.

Jeffery Newmark, drejtor i pėrkohshėm i heliofizikės nė NASA shtoi: “Tanimė nuk ėshtė fjala pėr “nėse”, por “kur” do t’i takojmė ata”, transmeton Lajmi.net.

Por, a ėshtė me tė vėrtetė e mundur qė tė ekzistojė jeta jashtėtokėsore? NASA ka arsyet e veta. Njėra prej tyre ėshtė prezenca e ujit nė sistemin tonė diellor: oqeane nėntokėsore nė hėnat e Saturnit dhe Jupiterit, krateret me ujė nė Merkur, dhe 50% e hemisferės veriore tė Marsit ėshtė vėrtetuar tashmė se dikur ka qenė e mbushur me oqeane tė thella. Pėr mė tepėr, mbi 4000 planete shkėmbore dhe tė buta qė ngjajnė shumė me Tokėn janė gjetur jashtė sistemit tonė diellor.

Ka tė paktėn 200 miliardė planetė nė galaktikėn tonė tė ngjashėm me Tokėn, kėshtu qė NASA pretendon se mund tė jemi nė prag tė gjetjes sė jetės nė njėrėn prej tyre.

Ndėrkohė, teleskopi James Webb Space i NASA do tė lansohet mė 2018 nė atmosferat e kėtyre planetėve pėr tė cilėt dyshohet se ka jetė. Pushtimi i ardhshėm i Marsit, i caktuar pėr vitin 2020, do tė kėrkojė edhe mė thellė shenja pėr jetė dhe mostrat do tė kthehen nė Tokė pėr analizė.

NASA gjithashtu ėshtė duke planifikuar njė mision nė Europa, i cili mund tė lansohet para vitit 2022, pėr tė zbuluar nėse kjo hėnė e akullt ėshtė e banueshme.

Pėrveē kėsaj, NASA shpreson se do tė dėrgojė astronautė nė Mars gjatė vitit 2030 – qė do tė ishte hera e parė qė astronautėt shkelin me kėmbė nė kėtė planet.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

Toka po bėhet gati t’i takojė alienėt Rat1010 Online
Toka po bėhet gati t’i takojė alienėt Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 34
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10668

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi