Goditen piratėt e "Pay TV"

Shko poshtė

Goditen piratėt e "Pay TV" Empty Goditen piratėt e "Pay TV"

Mesazh nga NEO prej 2009-04-19, 13:40

Njė superoperacion perfekt i policisė dhe prokurorisė ėshtė finalizuar gjatė dy ditėve tė fundit duke vėnė nė pranga 16 specialistė kompjuterėsh dhe shoqėruar 20 tė tjerė. Tė arrestuarit akuzohen se kanė thyer kodet kompjuterike tė disa kompanive dixhitale nė vendin tonė, por edhe nė disa shtete tė tjera, duke shkaktuar njė dėm, qė pėrllogaritet nė miliona dollarė. Hetimi pėr ta ka nisur qė nė nėntor tė vitit tė kaluar, ndėrkohė qė goditja e parė ėshtė mundėsuar vetėm kėto dy ditė, ku priten dhe njė sėrė arrestimesh tė tjera, por jo vetėm nė Shqipėri. Njė mekanizėm, jo shumė i njohur nė Shqipėri, ėshtė pėrdorur prej kėtyre specialistėve, tė cilėt arrinin qė nėpėrmjet internetit tė vidhin kodet e televizioneve dixhitale dhe tė klononin kartat e tyre.
Pėr kėtė, Policia e Shtetit deklaroi se nga Drejtoria e Policisė sė Qarkut Tiranė, nė bashkėpunim me homologėt e Durrėsit, Shkodrės, Fierit, Vlorės, Beratit dhe Korēės, nė koordinim me Drejtorinė Kundėr Krimit-Financiar, ėshtė pėrfunduar me sukses operacioni i koduar "Modem", pėr ndalimin e 16 personave tė akuzuar pėr konsumim tė veprės penale tė "Mashtrimit kompjuterik", e kryer nė bashkėpunim. Mė tej, ėshtė shpjeguar se nė muajin nėntor tė vitit 2008, policia e Tiranės ka marrė kallėzim se nė disa pika tė ndryshme nė Tiranė, tregtohen aparate dixhitale tė riprogramuara dhe tė klonuara. Duke regjistruar kėtė denoncim, fillimisht u mundėsua identifikimi i disa prej pikave qė tregtonin kėto aparate nė kryeqytet dhe mė pas nė disa rrethe tė vendit. Sipas grupit hetimor, personat qė ishin tė implikuar nė kėtė aktivitet kriminal, pasi kryenin riprogramimin e aparateve dixhitale nėpėrmjet sinjalit tė internetit, bėnin tė mundur marrjen e tė dhėnave nė lidhje me programet e kompanive tė ndryshme televizive, si "Tring", "DigitAlb", "Premier Leauge", "Sky", "Nova" dhe kanale tė tjera sportive.
Nga hetimet e deritanishme, dyshohet se kėta shtetas, nė bashkėpunim me njėri-tjetrin, kanė klonuar dhe shitur te qytetarė tė ndryshėm karta tė televizioneve dixhitale kombėtare dhe ndėrkombėtare. Duke pėrdorur aftėsitė e tyre kompjuterike, kėta shtetas kanė bėrė tė mundur dekodifikimin e sinjalit dhe shitjen nė mėnyrė pirate nga 200 deri nė 350 euro tė programeve tė kėtyre paketave digitale. Pas dokumentimit tė veprimtarisė kriminale tė ēdo personi pėr veprėn penale tė "mashtrimit kompjuterik", e kryer nė bashkėpunim, Gjykata e Tiranės, dy ditė mė parė ka vendosur masėn e sigurisė "arrest nė burg" pėr 11 persona. Policia tha se masa u dha pėr tė akuzuarit Saimir Kuniqi, Alfred Kadiu, Eldi Vorpsi, Edison Shema, Sokol Shalca, Sokol Kadare, Spiro Zguri, Dhimitraq Papa, Saimir Likollari, Marin Palushi dhe Ilir Nushi. Ndėrsa u ndaluan me urdhėr tė Prokurorisė sė Tiranės pesė tė tjerė. Nga prokuroria u lėshua urdhri i ndalimit pėr Xhaferr Gixharrin, Artan Priftulin, Fatmir Ēupin, Ilir Dyljan dhe Eduard Kokėn.
Gjithashtu, policia deklaroi se tė gjithė kėta persona kishin edhe pika tė tyre tregtare, ku shisnin pajisje tė ndryshme kompjuterike dhe nė formė pirate shisnin edhe dekoderėt e tyre. Madje, gjatė shoqėrimit dhe kontrolleve tė banesave tė tyre u gjetėn shumė kompjuterė, aparate dixhitale tė markave tė ndryshme, siē ishin "Dream Box, "Echolink", "Orbitum" dhe "Metabox". Veē tyre, policia arriti tė sekuestrojė edhe disa karta tė klonuara nėpėrmjet tė cilave mund tė shikoje kanale televizive dixhitale.


Agjentėt e infiltruar prej tre muajsh zbuluan rrjetin e "Hackers"-ave shqiptarė

Pirateria kompjuterike, si
grabiteshin televizionet

Policia shqiptare ka pohuar dje se kjo ėshtė hera e parė qė pėrballet mė njė krim tė tillė, sa i ėshtė dashur ndihma e specialistėve kompjuterikė pėr tė kuptuar sesi funksiononte. Sipas tė dhėnave hetimore, arrestimi i tyre ėshtė bėrė pas infiltrimit tė agjentėve tė policisė me qėllim zbulimin e gjithė grupit.
Zbulimi
Pėr kėtė, shpjegohet se pas marrjes sė kallėzimit, ishte ndėrtuar njė grup pune, qė do infiltrohej brenda grupit. Ata kanė identifikuar pikat ku shiteshin kėta dekoderė dhe kanė porositur tė tillė, duke u shtirur sikur kishin njė lokal bastesh sportive dhe kishin nevojė pėr tė marrė nė mėnyrė pirate ndeshjet e shumė kampionateve. Porosia ėshtė dhėnė dorė pas dore, derisa kanė mbėrritur te teknikėt e kompjuterėve, ku pjesa dėrmuese e tyre, kanė edhe dyqane qė tregtojnė pjesė elektronike. Pasi janė zbuluar rreth 50 persona, ėshtė punuar nė zbulimin e pozicionit tė secilit prej tyre dhe dokumentimin e bashkėpunimit mes tyre. Por, rrugės hetimore ėshtė zbuluar se dekoderėt shiteshin nė disa qytete tė Shqipėrisė. E madje, klientela e tyre mė e rregullt ishin persona qė posedonin "Internet-Kafe", ose lokale tė basteve sportive.
Mekanizmi
Megjithatė, puna mė e vėshtirė ka qenė pėr zbulimin e funksionimit tė mekanizmit tė kėtij "biznesi", pasi krimi nė fjalė, pra thyerja e kodeve kompjuterike, ka hyrė shumė vonė nė Shqipėri. Sipas dosjes penale, kėta persona dyshohen se dekoderėt i blinin nga firmat qė tregtojnė markat e cituara mė lart. Ndėrsa, gjithė puna fokusohej te kartat e klonuara. Specialistėt shpjegojnė se kėta dekoderė duhet tė lidheshin patjetėr me internet. Mė pas, duke futur kartat e krijuara nga vetė tė arrestuarit, mund tė lidheshin me serverėt qendrorė tė tyre, brenda tė cilėve ndodheshin disa programe kompjuterike, qė zakonisht i disponojnė tė ashtuquajturit "piratė tė kompjuterit" (Hackers). Kėto programe dekodonin sinjalet televizive satelitore, duke i marrė komandat nga vendi, ku ishin instaluar serverėt. Kėshtu, nė bashkėpunim me njėri-tjetrin, kėta "Hackers" thyenin kodet, sidomos tė kanaleve televizive sportive, duke dėmtuar kompanitė dixhitale kombėtare dhe ndėrkombėtare. Policia shpjegoi se deri tani nuk dihet numri i saktė i aparateve tė shitura, por blerėsve tė tyre do t‘u ndėrpritet sė shpejti sinjali pėr shkak tė bllokimit tė serverėve qendrorė.

Tė arrestuarit

Masė sigurie "arrest nė burg"
Saimir Shaban Kuniqi, 55 vjeē, lindur dhe banues nė Tiranė
Alfred Qani Kadiu, 30 vjeē, lindur nė Peshkopi dhe banues nė Tiranė
Eldi Engjėll Vorpsi, 23 vjeē, lindur dhe banues nė Tiranė
Edison Mustafa Shema, 32 vjeē, lindur nė Elbasan dhe banues nė Tiranė
Sokol Rafet Shalca, 48 vjeē, lindur dhe banues nė Tiranė
Sokol Hajro Kadare, 38 vjeē, lindur nė Fier dhe banues nė Tiranė
Spiro Lefter Zguri, 48 vjeē, lindur dhe banues nė Korēė
Dhimitraq Spiro Papa, 55 vjeē, lindur dhe banues nė Durrės
Saimir Baki Likollari, 31vjeē, lindur dhe banues nė Berat
Marin Kole Palushi, 36 vjeē, lindur dhe banues nė Shkodėr
Ilir Raqi Nushi, 32 vjeē, lindur dhe banues nė Fier
Urdhėr-arrest nga prokuroria
Xhaferr Belul Gixharri, 23 vjeē, lindur nė Kavajė dhe banues nė Tiranė
Artan Vaske Priftuli, 44 vjeē, lindur dhe banues nė Tiranė
Fatmir Sabaudin Ēupi, 32 vjeē, lindur dhe banues nė Tiranė
Ilir Rapi Dylja, 38 vjeē, lindur dhe banues nė Durrės
Eduard Zini Koka, 42 vjeē, lindur nė Vlorė dhe banues nė Tiranė

Sekuestrimet
50 kompjuterė tė markave tė ndryshme dhe "Server"
20 kompjuterė tė tipit "Lap-Top"
1000 aparate "dixhitale" tė tipave tė ndryshėm tė markave "Dream Box", "Echolink", "Orbitum","Metabox"
500 karta plastike me ēip pėr dekodifikimin e sinjalit
30 celularė


Verifikimet

Bashkė me tė arrestuarit
shoqėrohen edhe 20 vetė

Pėrveē tė arrestuarve tė djeshėm, policia ka deklaruar se janė kryer edhe njė sėrė shoqėrimesh tė tjera. Sipas organeve kompetente, pėr arsye hetimore janė shoqėruar 20 persona, ndaj tė cilėve ende nuk ėshtė marrė asnjė masė arresti. Specialistėt e grupit tė hetimit shpjeguan se emrat e kėtyre personave kishin dalė gjatė hetimeve dhe pėrgjimeve tė kryera dhe kishte dyshime se ata ishin tė implikuar nė kėtė rrjet. Ata janė marrė nė pyetje nė lidhje me marrėdhėniet qė kanė me tė arrestuarit dhe pėr dyshimet e policisė dhe mė pas janė lėnė tė lirė. Megjithatė, policia shpjegon se nė bashkėpunim me prokurorinė, po vlerėsohen provat ndaj personave tė shoqėruar, pa lėnė mėnjanė edhe deklaratat e tyre, duke vėrtetuar nė kėtė mėnyrė se hetimi ndaj tyre nuk ėshtė mbyllur. Madje, ėshtė cilėsuar se nė ditėt nė vijim priten arrestime tė reja pėr tė implikuar nė kėtė grup.

Vendimi

Policia ndalon publikimin
e fotove tė tė arrestuarve

Por, bashkė me njoftimin pėr kėtė superoperacion, Policia e Shtetit ka njoftuar se pėrfundimisht ka vendosur qė nga ky organ nuk do tė dėrgohen mė fotot e tė arrestuarve. Pas njė sėrė akuzash, qė policisė i janė bėrė pėr publikimin e fotove tė tė arrestuarve, ku nuk kanė munguar edhe kritikat e organizmave pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut, drejtuesit e policisė shqiptare kanė vendosur qė kėtė veprim mos ta kryejnė mė. Pikėrisht dje, zėdhėnėsi i Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit ka komunikuar vendimin e marrė. Shpeshherė, uniformat blu kanė pasur pėrplasje edhe me persona tė veēantė, tė cilėt janė arrestuar si tė dyshuar pėr krime tė ndryshme, por brenda tri ditėsh, janė liruar sėrish nga gjykata ose kanė dalė tė pafajshėm. Pėr kėtė arsye, ashtu siē cilėsohet edhe nė konventat pėr tė drejtat e njeriut, ėshtė vendosur qė fotot e tė arrestuarve tė publikohen, vetėm nė momentin ku ata janė tė dėnuar me vendim tė formės sė prerė nga drejtėsia shqiptare.
avatar
NEO
Ekspert
Ekspert

Goditen piratėt e "Pay TV" Rat1010 Online
Goditen piratėt e "Pay TV" Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 35
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 8006

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Goditen piratėt e "Pay TV" Empty Re: Goditen piratėt e "Pay TV"

Mesazh nga lorenc prej 2009-04-19, 15:30

tpapame edhe kto..........po bravo policise..........
lorenc
lorenc

Goditen piratėt e "Pay TV" Rat1010 Online
Goditen piratėt e "Pay TV" Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 390
Age : 26
Vendodhja : lezhe
Koha e lire : intenet
Puna : paradite rri masdite pushoj
Registration date : 10/12/2008
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 1
<b>Kredite</b> Kredite : 4453

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Goditen piratėt e "Pay TV" Empty Re: Goditen piratėt e "Pay TV"

Mesazh nga NEO prej 2009-04-19, 20:17

te mendosh qe dy prej tyre i kisha miq...
avatar
NEO
Ekspert
Ekspert

Goditen piratėt e "Pay TV" Rat1010 Online
Goditen piratėt e "Pay TV" Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 35
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 8006

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Goditen piratėt e "Pay TV" Empty Re: Goditen piratėt e "Pay TV"

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi