“Kriza globale”:Rrezikohet thellimi i varfėrisė nė Shqiperi

Shko poshtė

“Kriza globale”:Rrezikohet thellimi i varfėrisė nė Shqiperi Empty “Kriza globale”:Rrezikohet thellimi i varfėrisė nė Shqiperi

Mesazh nga Andi prej 2009-04-23, 23:12

• Pėrfaqėsuesja e Bankės Botėrore nė Shqipėri, Camille Nuamah ka paralajmėruar se kriza globale rrezikon thellimin e varfėrisė nė vendin tonė. Ajo ka kėrkuar qė tė mbrohen personat mė tė prekshėm , tė cilėt nė kushtet e krizės botėrore rrezikojnė tė bien nė varfėri.

TIRANE- Banka Botėrore paraljmėron se kriza ekonomike globale rrezikon tė thellojė varfėrinė nė Shqipėri. Gjatė prezantimit tė anketės pėr matjen e nivelit tė jetesės tė zhvilluar nga Instituti i Statistikave, PNUD-i dhe Banka Botėrore pėrfaqėsuesja e saj e pėrhershme nė Shqipėri Camille Nuamah, ka deklaruar se duhet tė indetifikohen personat mė tė prekshėm tė cilėt nė kushtet e krizės botėrore rrezikojnė tė bien nė varfėri.
“Duhet tė shohim se cilėt janė personat vulnerabėr ndaj varfėrisė, pasi nuk e dimė se sa do tė zgjasė kriza globale. Duhet tė abalizojmė se ēfarė duhet tė bėjmė pėr tė mbajtur kėto rezultate tė varfėrisė, pasi nuk ėshtė faji i shqiptarėve por i problemeve tė ekonomisė botėrore”- u shpreh Camille Nuamah.

Sipas anketės, niveli i varfėrisė nė vend ka rėnė nga 25.4 pėr qind nė vitin 2002 nė 12.4 pėr qind nė fund tė 2008. Por pėrfaqėsuesit e Bankės Botėrore dhe PNUD-it kanė cilėsuar se nė kėtė studim nuk janė pėrfshirė efektet e krizės globale qė kanė nisur tė ndihen nė vendin tonė gjatė muajve tė fundit tė vitit qė lamė pas.
“Progresi i shėnuar nė uljen e varfėrisė ėshtė rezultat i shpirtit sipėrmarrės tė popullit shqiptarė, tė dhėnat e anketės janė marrė pėrpara fillimit tė krizės globale”, u shpreh perfaqėsuesja e Bankės Botėrore nė Shqipėri Camille Nuamah

Ndėrkohė pėrfaqėsuesi i PNUD Norimasa Shimomura tha se “rezultatet e anketės nuk reflektojnė efektet sociale tė krizės globale. Shqipėria ka nevojė pėr njė sistem tė fuqishėm statistikorė dhe hapat e marra nga qeveria nė kėtė drejtim janė tė mirėpritura”.
Nga anketa pėr matjen e nivelit tė jetesės ka rezultuar se gjatė viteve tė fundit varfėria ėshtė vendosur nga zonat rurale drejt atyre urbane, por varfėria mbetet njė dukuri karakteristike pėr zonat malore. Sipas ekspertėve qė kanė realizuar anketėn njė hipotezė e mundhasme qė shpjegon kėtė rezultat ėshtė krijimi i njė kurhti tė vrafėrisė nė rajonin malorė.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
Andi
Andi
WebMaster
WebMaster

“Kriza globale”:Rrezikohet thellimi i varfėrisė nė Shqiperi Rat1010 Online
“Kriza globale”:Rrezikohet thellimi i varfėrisė nė Shqiperi Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 32
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 10025

http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi