Mesazh nga Andi 2008-05-26, 21:53

Skuadra K.S Dinamo Dinamo10Skuadra K.S Dinamo Dinamo11
Skuadra e Dinamos eshte themeluar ne vitin 1950

TROFE TE FITUARA NGA DINAMO NDER VITE

Kampionate Kombetare 1950, 1951, 1952, 1953, 1955, 1956, 1960, 1967, 1973, 1975, 1976, 1977, 1980, 1986, 1990, 2002, 2008

Kupa Republikes 1950, 1951, 1952, 1953, 1954, 1960, 1971, 1974, 1978, 1982, 1989, 1990, 2003

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Skuadra K.S Dinamo Empty Champion Lague Dinamo ka njohur rivalin ne turnin e pare

Mesazh nga Sajmiri 2008-07-02, 00:09

Hedhja e shortit te Champions League ka percaktuar edhe kundershtaren e Dinamos ku do te ndeshet me Modrica nga Bosnja

Dinamo-Modrica (Bos) Ndeshja e pare do te luhet me 15 orrik e ndeshja e kthimit me 23korrik

Mesazh nga Sajmiri 2008-07-16, 20:20

Dinamo bėri njė paraqitje tė shėmtuar nė ballafaqimin e parė tė saj kundėr boshnjakėve tė Modricės, nė turin e parė tė Ligės sė Kampioneve, duke humbur nė shtėpi me rezultatin 2-0, me dy gola tė realizuar nė pjesėn e dytė nga Miljkoviē (65’) e Stokiē (80’). Kjo ishte edhe humbja e tetė e Dinamos nė shtėpi nė kompeticionet europiane dhe 12-ta nė Ligėn e Kampioneve nė 19 ndeshjet tė zhvilluara. Pėr tė dhėnė edhe njė statistikė mė shumė, kjo ishte humbja e tretė 2-0 e bluve, pas atyre me Ajaksin (1980) dhe Beshiktashin (1986).
NDESHJA- Me katėr argjentinas nė formacionin shartues: Daniel Bortoja, Aleandro Paladinio, Agustino Tapia, Kristian Kampozano, nisi dhe dėshtuar e Dinamos "amerikano-latine"nė Ligėn e Kampioneve nėn drejtimin e teknikut argjentinas, Marselo Havier Zuleta. Dinamo, me njė formacion ku ishin tė pranishėm vetėm katėr lojtarė qė shpallėn e kampion i blutė, nėse nė pjesėn e parė pati njė mori rastesh e bėri njė lojė tė pėlqyeshme, nė tė dytėn ishte e varfėr.
RASTET- Nė pjesėn e parė sulmuesi i Tiranės, i huazuar te Dinamo, Daniel Xhafaj nuk arriti tė shfrytėzojė dy raste tė mira nė minutat 4 e 5. Mesfushori Allmuēa ishte protagonist i njė gjuajte therėse nė tė 7’, por sfera kaloi ngjitur me shtyllėn pingule. Modrica ishte shumė e zbehtė nė 15 minutat e para, madje thuajse nuk e panė zonėn dinamovite. Nė minutėn e 18-tė, mesfushori i talentuar Ilirjan Ēaushaj ishte pranė golit, kur goditi fluturimthi, ndėrsa portieri i Modricės e grushtoi topin mė vėshtirėsi. Nė tė 30’ Daniel Xhafaj goditi fuqishėm, por portieri Hadxhidulbiē priti me zgjuarsi. Dhjetė minuta mė pas, mbrojtėsi argjentinas i Dinamos, Alehandro Paladino goditi mė kokė, por portieri boshnjak e devijoi nė goditje kėndi.
GOLAT- Pjesa e parė u mbyll me rrjeta tė paprekura. Nė fraksionin e dytė, nė tė 62’, Dinamo goditi shtyllėn, por golin e shėnoi Modrica, me anė tė Vladimir Miljkoviē nė minutėn e 65’, nė tė vetmin rast tė boshnjakėve, tė cilėt patėn njė tjetėr mundėsi tė artė, pesė minuta mė vonė me anė tė Zafiroviē. Modrica kontrolloi tėrėsisht lojėn, duke shėnuar golin e dyte me anė tė Stokiē nė tė 80’, duke i dhėnė fund ėndrrės dinamovite pėr kalimin e turit tė parė, pavarėsisht se janė dhe 90 minuta tė tjera pėr t’u luajtur nė Bosnjė.
Sajmiri
Sajmiri

Male
Age : 39

Skuadra K.S Dinamo Empty MBARON KETU ENDRRA E DINAMOS NE KUPEN E KAMPIONEVE

Mesazh nga Sajmiri 2008-07-24, 19:47

Ekipi i Dinamos i ka dhėnė fund ėndrrės sė Ligės sė Kampioneve duke u eleminuar qė nė turi e Parė nga boshjakėt e Modricės. Kėta tė fundit fituan ndeshjen me rezultatin 2-1. Takimi nisi mirė pėr dinamovitėt ku nė pjesėn e parė kontrolluan lojėn duke goditur disa herė portėn e Modricės, tė cilėt kishin zgjidhur qė tė mbrohen duke marrė parasysh edhe rezultatin 2- 0 tė takimit tė parė. Porn ė fraksionin e dytė tė lojės ekipi i Dinamos hidhet i tėri nė sulm pėr tė kėrkuar golin e avantazhit, i cili vjen nė minutėn e 73- tė. Ndėrkohė kur pritej goli i dytė i Dinamos, Modrica pėrfitoi nga njė kundėrsulm dhe arrin tė barazojė nė fundin e kohės sė rregullt me anė tė Zafirovic. Mė pas edhe nė minutėn e katėrt shtesė Dinamo pėson edhe golin e dytė qė pėr Modricėn e shėnoi Bojic. Kėshtu boshnjakėt e Modricės arrijnė tė kalojnė pėr herė tė parė nė turin e dytė tė Ligės sė Kampioneve. Ndėrsa aventura dhe lavdia e Dinamos nė kėtė kompeticion prestigjoz europian ka zgjatur shumė pak.