Nje leter nga viti 2070

2 posters

Shko poshtė

Jeni Eco-Thinker?

Nje leter nga viti 2070 I_vote_lcap50%Nje leter nga viti 2070 I_vote_rcap 50% 
[ 7 ]
Nje leter nga viti 2070 I_vote_lcap21%Nje leter nga viti 2070 I_vote_rcap 21% 
[ 3 ]
Nje leter nga viti 2070 I_vote_lcap29%Nje leter nga viti 2070 I_vote_rcap 29% 
[ 4 ]
 
Totali i votave : 14
Back
 
 

Nje leter nga viti 2070 Empty Nje leter nga viti 2070

Mesazh nga Chrysa 2008-05-25, 19:25

Perpara se te lexoni dua te kerkoj falje per gabimet shkrimtore dhe per ca fjal anglishtje qe kam ven se nuk i dija ne shqip!Edhe per ca fjali qe mund te mos kuptoni nga translentimi i keq!

Dica mund te mendojme qe eshte shume jo e vertet por nuk banojne ne 2070 qe te din...


Jemi ne vitin 2070. Jam 50 vjeq por dukem sikur jam 85. Kam shume
probleme se pij shume pak uje. Me duket se nuk me mbehet dhe shume
kohe. Sot, jam nga me te vjeterit tek bota qe banojme.

Mbaj mend kur isha 5 vjeq qe kishte shum peme ne per lulishte,
shpite kishin barishte te bukura dhe mund te isha posht dushit per nje
ore.:hidromasazhi: Tani perdorim petseta me (nuk e di se si quhet shqip por eshte nje
lloj lengu) qe te lahemi.



  • Qepari te gjitha grat tregonin floket e tyra te bukura. Tani e qethin koken qe ta mbajne te paster pa perdorur uj.
  • Qepari babaj im lante makin me perdorimin e zores. Sot is forbidden nga low.
  • Mbaj mend qe kishte reklama qe thonin KUJDES TEK UI, por as njeri nuk vende renci. Njerzit besonin qe uj eshte i mjaftoshem.
Sot te gjitha vendet qe kishin uj jan polluted ose ska me uj. Vendi eshte ber desert. Gjitha ato smundje jan ber deri ne vdekje.

Nuk ka me biomihani njerzit jan pa pune dhe te gjith por mundin te bejn uin e detit per te pire.

Japin tek puintoret uj pervend te lekeve. Vrasje behen per nje bidon ui ne per rug.

Buka eshte 80% jo naturale.



  • Qepari na thonin te pinim 8 gota uje per dite. Sot smundem te pij as gjysem gote.
  • Ngaqe smundemi te lajme robat tona i hedhim dhe plerat jan bere shume te medha.
Njerzit kan frik: trubi i tyre eshte i smundur, kan nevoj per uj..

Nje grua 20 vjeqe duket 40. Scientis kerkojne per te bere uj por nuk ka as nje menyr deri tani.Nuk mund te bejme uj...

Oxygeni eshte pak nga qe ska shum pem dicka qe svoglon menqurin e njerzit qe linden.


The goverment na ven te paguajme frumen qe marim 137 m3
njeriu. Ato qe smund te paguajn hiqen nga zonet qe ka er qe jan me
mikanika qe marin fryme me solar energy (energi nga djelli)).



  • Era qe marim frym nuk eshte shume e mire por te pakten mundemi te marim frym.
  • Njerzit live deri 35 vjeq.
  • Ca shtete munden te mbanin ca vende me uj te paster por kto vende shikohen shume mire nga shteti.
  • Uj u be dicka e veqant me i shtrejnt nga gold dhe diamandet. Por ktu nuk ka me pem se nuk bie me shi.
  • Nuk ka me vere, pranver, vjesht dhe dimer sepse ka greenhouse dhe te gjitha kto nga gjerat qe ben njerzit e 20century.
Por eshte e vertet qe e dinim qe kjo do vinte, e parashikonim por as njeri nuk bente gje.

Kur goca ime me dergon ti them si ishte bota kur un isha i ri i them qe forest ishin te bukura .Nje leter nga viti 2070 28337 Nje leter nga viti 2070 28337

I flas per shiun, lulet, per qefin te notosh, fishing, dhe te pish sa uj te duash!Dhe sidomos per shendetin e mire te njerzeve...

Me pyet:

- Babi!Pse nuk ka me uj?


Nuk mund te them qe sekisha un fain se me dukem :i pafajshem: se un belong tek generation qe prishen enviromentin, pa vene renci tek reklamat dhe te gjitha qe na thonin qe te kujdesemi.

I belong tek generation qe mund ti ndryshonte te gjitha por nuk beri as gje.

Sot femijet tona po e paguajn me gjak...

Me vertet besoj se jeta ne planet nuk do perballohet per shum akoma. Sa do doja te ktheja kohen mbrapa te beja gjith boten te kuptonte...Ne ate koh qe mundnim te shpetonim planetin tone!!



-----HAJDE TE SHPETJME PLANETIN TONE TANI QE MUNDEMI JO ATEHERE QE DO JETE TEPER VONE! DO JU THEM DICKA QE ME THOT MAMI KUR DO QE TE BEJ DICKA: MOS LE ATE QE MUND TE BESH SOT PER NESER
Chrysa
Chrysa

Nje leter nga viti 2070 Rat1010 Online
Nje leter nga viti 2070 Rot10 Offline

Female
Numri i postimeve : 898
Age : 33
Vendodhja : Greece
Koha e lire : pc, friends, cinema, music etc
Puna : studente
Registration date : 20/05/2008
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 4
<b>Kredite</b> Kredite : 5862

http://sailormoon.forum.st

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nje leter nga viti 2070 Empty Re: Nje leter nga viti 2070

Mesazh nga Clarence 2008-06-27, 17:00

UNE nuk jam por falenderoi te tjeret qe merren me ket sport .
Clarence
Clarence
dark vs lucky 7
dark vs lucky 7

Nje leter nga viti 2070 Rat1010 Online
Nje leter nga viti 2070 Rot10 Offline

Male
Numri i postimeve : 172
Age : 39
Vendodhja : Aty ku te me doi qefi
Koha e lire : Cka esht kta
Puna : Skam punu kurr as nuk punoi.
Registration date : 04/04/2008
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 3
<b>Kredite</b> Kredite : 5898

http://www.faqet.com/dark_angel

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi