<b>Kredite</b> Kredite : 11640

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Skuadra K.S Besa Empty Kupa e Intertotes Besa, humbje minimale me Gransshopers

Mesazh nga Sajmiri 2008-07-06, 17:33

Besa ka pėsuar njė humbje minimale 2-1me gjigandin zvicerian Grasshopers, nė ndeshjen e vajtjes sė turit tė dytė tė Kupės Intertoto. Skuadra kavajase ka lėnė gjithēka tė hapur pėr takimin e kthimit mė 12 korrik nė Tiranė. Pas njė pjese tė parė ku kavajasit qėndruan nė mbrojtje dhe luajtėn me kundėrsulm, zvicerianėt shėnuan dy herė nė minutėn 66’ dhe 76’ tė pjesės sė dytė. Luliē ishte autori i tė dy golave. U mendua gjithēka si e mbaruar, por, nė minutėn e 82-tė, skuadra shqiptare ėshtė kundėrpėrgjigjur me Herbi Fortunat. Njė gol qė mban gjallė shpresat e saj pėr njė kualifikimtė mundshėm nė ndeshjen e javės sė ardhshme.

Fortunat hyn bukur nė zonėn kundėrshtare, lėshon njė goditje
shkrutas, por topi pėrfundon ngjitur me shtyllėn pingule.
11’Mancaku nė hyrje tė zonės godet njė “predhė” dhe topi pėrfundon
ngjitur me shtyllėn pingule tė portierit Jakupoviē.
30’Pasim i shkurtėr i Luliē pėr Kabanas, ai godet menjėherė topin,
por mbi shtyllėn traversale.
35’Kabanas ekzekuton njė goditje dėnimi nga njė distancė prej 20
metrash, topi ndalet nga muri, ai provon sėrish, por kėtė radhė topi
kalon mbi traversė.
37’Alikaj ekzekuton nė mėnyrė mjeshtėrore njė goditje dėnimi nga
njė distancė prej 30 metrash, topi grushtohet nė limit nga portieri
Jakupoviē nė goditje kėndi.
40’Alikaj kroson brenda nė zonė, Fortunat kėrcen mė lartė nga tė gjithė,
por ėshtė portieri, ai qė ndal topin, duke shmangur rrezikun e golit.
45’Luēiē kroson bukur pėr Vallori, qė ishte i vetėm brenda zonės, ky
godet me kokė dhe topi ndalet nė shtyllėn shtyllėn pingule.
54’Toure, i futur nė lojė nė pjesėn e dytė, jep njė pasim me kokė
pėr Sabanovic, i cili del i vetėm me Zendelin dhe nuk e ka aspak tė
vėshtirė ta dėrgojė atė nė rrjetė. 0-1
61’Kombinim i bukur i zviceranėve nė hyrje tė zonės kavajse, Sabanoviē
sėrish del i vetėm me portierin Zendeli, godet fort, pėr kėtė
radhė topi ndalet nga shtylla traversale.
66’Krusado nė hyrje tė zonės godet fuqishėm, por portieri Zendeli
shpėton Besėn, duke grushtuar topin.
67’Gabime fatale tė mbrojtėsve kavajas, tė cilėt ia dorėzojnė topin
zviceranėve. Toure nė harkun kohor tė dy minutave del i vetėm me
Zendelin.
68’Dy lojtarė tė Grasshpoers dalin vetėm me portierin e Besės,
ėshtė sėrish Sabanoviē, ai qė me portėn bosh pėrcjell topin
nė rrjetė. 0-2
79’Luēiē nga e djathta ka mjaft hapėsirė, shmang njė mbrojtės
kavajas, godet fuqishėm, por janė kėmbėt e portierit Zendeli, qė
largojnė topin.
85’Zuber futet bukur nė zonė, duke shmangur njė mbrojtės

Mesazh nga Sajmiri 2008-07-14, 23:53

Kur Besa vetėshpėrfytyrohej me zviceranėt e Grasshopersit, mendja nuk tė mbetej te goli i radhės,por te njė episod tjetėr, larg ndeshjes: atė ditė kur u shfaq nė ekran presidenti Bizhdili dhe premtonte mijėra euro qė do tė ēonin nėpėr shtėpi futbollistėt e tij nė rast kualifikimi.Njė shifėr e bujshme... 80mijė euro, pėr tė cilėn krenohej vetė presidenti, aq sa dhe pyeste me vetėmburrje: "Cili president tjetėr ka ofruar mė shumė pėr kualifikimin"?Edhe pse nuk e kemi pėr herė tė parė, kur nė pragtėndeshjeve ndėrkombėtare premtojmė para dhe jo futboll, sikur kemi dėshirė tė gėnjehemi, disa besonin se Besa ėshtė nė prag tė historisė, edhe pse e dinin se historia asnjėherė nuk kalon nga Kupa Intertoto.Njė kompeticion qė nė fillimet e tij nuk lakmohej shumė nga klubet shqiptare,sepse ofronte aq para sa pėr udhėtimin me avion. Ndėrsa sot, Intertoto ėshtė shndėrruar nė njė ngushėllim mbijetese pėr ekipet shqiptare. Njė ndeshje pėr t'u harruar, thuhet rėndom nė komente dhe nė gazeta. Por Besa, tė cilės iu besua stadiumi "Niko Dovana" i Durrėsit, nuk mund tė harrohetaq shpejt. Edhe pse kemi pėsuar 3 gola, nė histori pėrsėri kemi hyrė, por nga dera e turpit. Tė ndiqje logjikėn e lojės, sidomos nė pjesėn e dytė, tė dukej sikur shifrat e bujshme me para ishin premtuar pėr humbjen dhe jo pėr fitoren.Komentatorėt nė radio lėshonin njė frazė injoruese: "Tanėt po luajnė sikur janė tė fituar. Edhe ndėrrimet e bėra po shkojnė nė favor tė zviceranėve".Por kjo ndeshje, si shumė tė tjera, do tė mbetet pa analizė. Fakti qė specialistė tė federatės vazhdojnė tė mbrojnė humbjet me frazėn "ky ėshtė takati ynė", ėshtė njė arsye mė shumė qė zhgėnjimet nė lojė e me gola tė mos shpjegohen. Kujtoni zellin kolektiv tė specialistėve tanė nė Evropian, kur kritikonin pa frikė trajnerėt Donadoni, Van Basten apo Lėvin e Gjermanisė.Por pėr Besėn qė do tė prekte historinė, qė do tė fshinte nga kujtesa Flamurtarin e dikurshėm, qė do tė hynte nė"Gines"-in shqiptarpėr bastin e 80 mijė eurove, pse nuk bėhet "autopsia"? Frenimi ėshtė i shpjegueshėm: sepse kanė frikė nga presidentėt e klubeve. Nė rastin konkret nga Bizhdili, qė nė kėto momente duhet tė shfaqet nė ekran dhe tė flasė jo pėr shifra, por se si tradhton pa frikė ekipi i tij. Sapo ka mbaruar ndeshja nė "Niko Dovana", dikush ka kujtuar se kanė mbetur edhe tri ekipe shqiptare nė Kupat e Evropės. Sigurisht, nuk do tė pretendojmė kufijtė e historisė, por njė futboll mė tė besueshėm.Do tė thuhen shumė gjėra tė bukura nė gazeta e ekrane, miliona qė do na hutojnė, qė pėr ēudinė tonė dhe pėr aftėsinė e "bosėve tė futbollit", do t'i besojmė edhe nė kėtė sezon.